Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu Balon Roket Deneyi

Çok eğlenceli bir deney. Çocuklarınızla yapmanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Kızım tam 2.5 yaşında ve biz sık sık yapıyoruz. Ve çok eğleniyoruz. Okul öncesi etkinlikler onun gelişimi için çok önemli. Tabi sizin çocuklarınız içinde önemli. Bu roket balon deneyini denemenizi tavsiye ediyorum. Yine okul öncesi çocuklara renkleri öğretmek için okul öncesi çocuklar için renk oyununu deneyebilirsiniz. Okul öncesi vücudumuz sanat etkinlikleri de çocuk gelişimi için çok yararlı. Yaparken çocuklarımızla organlar hakkında konuşup onlara ufak bilgiler veriyoruz.

Balon Roket Deneyi Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • Renkli balonlar
  • Örgü ipi
  • Pipet
  • Bant
  • Mandal
  • Kağıt
  • Kalem
  • Krepon kağıdı

Videolu Balon Roket Deneyi 2

İpin ucunu bir yere bağlayalım. Eğer evde yapıyorsanız pencere kolu , kapı kolu, yatak başlığını bağlayabilirsiniz. Ben bir ucunu yatak başlığına bağlıyorum. Daha sonra ipin boşta kalan ucundan pipeti geçirelim. İpin diğer ucunu da başka bir yere bağlayabilirsiniz. Daha sonra balonu şişirelim ve pipetin üzerine bant ile yapıştıralım. İsterseniz bu aşamada mandal ile balonun ağzını tutturabilirsiniz. Çocuğunuz mandalı açarken hem de parmak kasları çalışmış olur. Balonu çocuğumuzun eline verelim ve mandala açmasını veya ağzını bırakmasını isteyelim. Ve balonun gidişini izleyelim. Çok eğlenceli oluyor.

Videolu Balon Roket Deneyi 1

Videolu Balon Roket Deneyi

Balonun üzerine kağıt ve renkli boyalar ile süslemeler yapabilirsiniz. Bu deneyi daha eğlenceli hale getirecektir. Amaç roketlerin nasıl çalıştığını anlamak. Roketler de sıcak gazın kapalı bir kaptan bir delik ile dışarı çıkması ile gazın çıkma istikametinin tam tersi yönde itme kuvvetiyle hareket ediyor. Tıpkı bir balon gibi. Tabi şuan kızımın roketleri anlama yaşı değil ama bir giriş oldu. Biz onunla balon roket deneyini yaparken çok eğlendik.

Videolu Balon Roket Deneyi 3

Videolu Balon Roket Deneyi 4

Videolu Balon Roket Deneyi 5

 

Kaynak : http://www.education.com/science-fair/article/volume-air-far-balloon-rocket-travels/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler