Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Patlayan Kardan Adam Deneyi

Çocuklarımızla birlikte eğlenceli bir deney yapacağız. Okul öncesi çocuklarla, ilkokul çocuklarıyla, büyüklerle… Herkesle yapabiliriz. Patlayan kardan adam deneyi yapacağız. Okul öncesi etkinlik örneklerinde farklı deney çalışmalarımız olmuştu. Mesela okul öncesi yanardağ etkinlikleri yapmıştık. Çocuklar eğlenerek öğreniyorlar. Çok keyifli bir çalışma. Evde anneler çocuklarıyla birlikte okulda öğretmenler öğrencileriyle birlikte yapabilirler. Sınıf içi etkinliklerde çok tercih ediliyor. Çocukların keyif alacağı deneylerden bir diğeri ise balon roket deneyi. Kızımla bizde çok yapmıştık. Oynamıştık. Nasıl yapıldığını önceki içeriklerimizde bulabilirsiniz. Okul öncesi etkinlikleri ve yapılışları başlığına tıklamanız yeterli. Tüm etkinlik fikirlerini görebilir inceleyebilirsiniz. Okul öncesi patlayan süt deneyi keyif aldıkları eğlenerek öğrendikleri fikirlerden. Balon şişirme deneyi nasıl yapılır mutlaka incelemeniz gereken etkinliklerden. Boya etkinlikleri, ince motor becerilerini geliştirecek etkinliklere de yeni fikirlere de bizi takip ederek ulaşabilirsiniz. Şimdi patlayan kardan adam deneyi nasıl yapılır öğrenelim.

Patlayan Kardan Adam Deneyi Nasıl Yapılır?

Okullarda veya evde rahatlıkla yapabileceğimiz etkinliklerden. Kışın evde kaldığımız günlerde, korona virüs sebebiyle evden çıkamadığımız günlerde çocuklarımızla eğlenceli etkinlikler yapabiliriz. Patlayan kardan adam deneyi çocukların tekrar tekrar yapmak isteyeceği etkinliklerden. Sadece kış etkinlikleri olarak değil yazın da keyifle yapacağımız deneylerden. Patlayan kardan adam deneyinde kullanacağımız poşetin üzerine kalp çizerek sevgililer gününde de kullanabilirsiniz.

Kardan adam deneyi birkaç malzemeden oluşuyor. Patlayan bir deney olduğu için tepsi üzerinde tezgah üzerinde, duş teknesinde yapabiliriz. Dışarıda yapabiliriz.

  • Kilitli poşet
  • Karbonat
  • Sirke
  • Kağıt havlu veya kağıt mendil
  • Boya kalemleri

İlk olarak kilitli poşetin üzerini dilediğimiz gibi boyayarak başlıyoruz. Süsleme işlemini çocuklarımızdan isteyebiliriz. Çok keyif alacaklardır.

Patlayan Kardan Adam Deneyi 4

3 çay kaşığı karbonatı havlu peçete içine döküp saralım. Sonra poşetin içine yerleştirelim.

Patlayan Kardan Adam Deneyi 1

Şimdi poşetin içine 1- 2 su bardağı beyaz sirke dökelim. Hızlıca poşeti kapatalım. Hemen şişmeye başlaması gerekiyor. Geri çekilelim ve patlamasını izleyelim.

Patlayan Kardan Adam Deneyi 3

Patlayan Kardan Adam Deneyi 2

Kardan adam neden patladı?

Sirke ile karbonat birleştiğinde karbondioksit oluşur. Poşet karbondioksitle dolmaya başlar. Bu yüzden torba şişer ve patlar. Bu deneyden sonra eminim çocuklar tekrar tekrar yapmak isteyeceklerdir. Şimdi videolu anlatımla patlayan kardan adam deneyini izleyelim.

 

Kaynak: https://www.mombrite.com/the-exploding-snowman-science-experiment/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler