Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır?

Nette satış yapan birçok site var. Büyük hobi marketlerde kara tahta boyası bulabilirsiniz. Fiyatları uygun . Çok pahalı değil. Ama evde yapmak isteyenler için evde kara tahta boyası yapımından bahsedeceğiz. Kuruduğunda mat görünür. Hızlıca kurur. Kullanımı çok kolaydır. Malzemeleri çevrenizde kolayca bulabilirsiniz.

Cam boyamada, ahşap boyamada kullanabilirsiniz. Farklı objeleri boyamada kullanabilirsiniz. Nette gördüğüm kadarı ile içine derz katılarak da yapılıyor. İstediğiniz şekilde deneyip en iyi sonucu aldığınız karışımı kullanabilirsiniz. Çocuk odası dekorasyonuna ahşapları boyayarak çocuklarınıza tahta yapabilirsiniz. Üzerine istedikleri resimleri yapabilecekleri, yazı yazabilecekleri. Daha önce onlar için eski bavuldan kara tahta yapımı yapmıştık. İçine oyuncakları için raf yapmıştık. O şekilde kullanacağı çok güzel bir çalışma olmuştu. Cam kavanozlarınız üzerine boyama yaparak etiket oluşturabilir. İçinde ne bulunduğunu yazabilirsiniz.

Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Alçı
 • Su bazlı akrilik boya
 • Su
 • Kaşık
 • Karıştırma kabı

Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır? 4

Oranları çok iyi ayarlamak gerekir. Bir bardak boya için 1/3 su bardağı su ve 3 kaşık alçı gereklidir. Bu orana göre istediğiniz çoklukta boya hazırlayabilirsiniz. Bu oranlarda karıştırma kabının içine su ve alçıyı ekleyelim. Pürüzsüz olana kadar karıştıralım. Daha sonra içine boyayı ekleyip tekrar karıştıralım.

Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır? 2

Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır? 3

Boyanın çok koyu olduğunu düşünüyorsanız tekrar biraz daha su ekleyebilirsiniz. Çok su eklediğinizde seyreltik ve akıcı hale gelirse içine alçı ekleyebilirsiniz.  Ve boya hazır. İstediğiniz yüzeyde kullanabilirsiniz. Eski mobilya yenilemede, ahşap , cam objelerinizi boyamada. İşte size birkaç uygulama.

Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır?

Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır? 1

Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır? 5

Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır? 6

Kaynak : https://crafts.tutsplus.com/tutorials/how-to-make-your-own-chalk-paint–cms-21849

Benzer İçerikler
3 thoughts on “Evde Kara Tahta Boyası Nasıl Yapılır?”
 1. Özlem dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkür ederim fakat kaşık yemek kaşığımı tatlı kaşığımı? belirtirseniz hatalı yapmamış olurum

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım. Aslında orjinal tarifte kaşığı belirtmemiş. Küçük bir miktarda deneyerek hata yapmamış olursunuz.

 2. BilgeTüten dedi ki:

  Uzun süredir aradığım bir bilgiydi .Çok tesekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler