Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Eski Mobilya Yenileme

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere TV sehpası mobilya boyama nasıl yapılır ondan bahsetmek istiyorum. Evimde bulunan venge renkli TV sehpamı beyaza boyadım. Nasıl olacak, güzel olur mu, acaba boya kusar mı  diye çok düşündüm. Ama en sonunda boyamaya karar verdim.

Boyamadan önce eski mobilyaları boyayan bir firma ile görüştüm  bana 100-150 TL arası fiyat vermişti. Ama kusabilir siyah renk olduğu için garanti veremem dedi. Bende fiyat ta fazla gelince küçük bir TV sehpası için kendim boyamaya karar verdim. Başta çok tereddütlerim vardı. Ama boyayınca güzel oldu. Değiştirmek istediğiniz eski mobilyanız varsa ve atmaya kıyamıyorsanız boyamanızı tavsiye ederim.

Mobilya Boyama Nasıl Yapılır ?

Malzemeler :

 • Polisan x1 kapı boyası kokusuz
 • Rich parlak yüzey astarı 
 • Fırçalar
 • Boyamak istediğiniz eski mobilyanız.

Eski Mobilya Yenileme

Ben mobilyamı boyamaya başlamadan önce zımpara yapmadım. Bunun için rich parlak yüzey astarını sulandırmadan bir kat fırça ile sürdüm. Resmini çekmeyi unutmuşum. Daha sonra astar boya kuruduktan sonra beyaz boya ile rulo sünger fırça kullanarak boyamaya başladım. Siz boyayı aldığınız yerden daha iyi bir fırça alabilirsiniz. Benim elimde o vardı onu kullanmak istedim.

Eski Mobilya Yenileme 1

Bir kat boya sürdükten sonra görüntü biraz kötü oluyor. Ve insan acaba olmayacak mı diye tedirgin oluyor. Ama usanmadan boyamaya devam. Taki o çirkin görüntü kaybolana kadar.

Eski Mobilya Yenileme 4

Üçüncü kat boyayı attıktan sonra görüntü güzelleşiyor. Boya kapanıyor. Ben 4 kat boya sürdüm. Siz mobilyanızın kapanma şekline göre kat sayısını arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Yalnız ben bir hata yaptım köşe kısımlarını çok iyi boyayamamışım. Kızım yattıktan sonra boyadığım için ışıktan fark edememişim. Köşe kısımlarında boya damla şeklinde akma olmuş. Buraları geç fark ettiğim için ertesi gün diğer katı atarken kötü oldu. Tekrar kazıyıp silmeye de uğraşmadım açıkçası. Daha sonra oralara dekupaj tekniği uygulamak istiyorum. Henüz vernik atmadım. Belki boya kusar bir kat daha atmam gerekebilir diye bekliyorum. Ama sizler boyayı korumak için 3-4 kat vernik atabilirsiniz. Eğer sprey vernik kullanacaksanız açık havada balkonda mesela yapmayı unutmayın.  Nasıl sizce de güzel olmuş mu.

Eski Mobilya Yenileme 5

Eski Mobilya Yenileme 6

 

Eski Mobilya Yenileme 2

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Eski Mobilya Yenileme”
 1. Emel dedi ki:

  Ne kadar maliyet oldu?ellerinize saglik guzel olmus

  1. Melek dedi ki:

   Boyanın fiyatını hatırlamıyorum. Ama yaklaşık 50-60 arası idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler