Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde elma sirkesi yapımından bahsedeceğiz. Yapılışı oldukça kolay. Ben kendim yapmıyorum. Deneyeceğim. Kendim yapmıyorum ama doğal ev sikesi kullanıyorum. Sebzeleri, meyveleri sirkeli suda bekletiyorum. Beklettiğim suya marketten aldığım sirkeyi kullanıyorum. Yaptığım salatalara, içtiğim suya ise doğal ev yapımı sirke kullanıyorum. Doğal elma sirkesi oldukça faydalı. Karındaki gaz şişliği nasıl gider ve nasıl geçer önceki yazılarımızdan inceleyebilirsiniz. Yüzdeki lekeler nasıl gider doğal yöntemlerden biri elma sirkesi. Elma sirkesi ile zayıflamayı da deneyebilirsiniz. Sabah aç karnına 1 su bardağına az miktarda sirke katıp içebilirsiniz. Elma sirkesi içmek bağırsakları çalıştırıyor. Kan şekerini dengeler ve tok tutma özelliği vardır. Beyaz sirke veya diğer sirke çeşitleri ev temizliğinde de kullanılıyor. Saçlarınızı da elma sirkesi ile yıkayabilirsiniz. Kepeği engelliyor. Parlaklık veriyor. Kısaca elma sirkesi faydalarından bahsettik. Nelere iyi gelebileceğinden bahsettik. Şimdi elma sirkesi nasıl yapılır ondan bahsedelim.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesini yemeklerde, salatalarda, tatlılarda, poğaçalarda, ev temizliğinde ve daha birçok yerde kullanıyoruz. Bugün evde doğal ev sirkesi nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. Elma sirkesi yapılışı oldukça kolay. Yediğimiz, soyduğumuz elma kabuklarından, elmanın tamamından sirke yapabiliriz. Yapılışı o kadar kolay ki artık evde yapabilir ve marketlerden almaya ihtiyaç duymazsınız. Yapması hem kolay hem ucuz. İhtiyacımız olan tek şey elma kabukları ve çekirdekleri.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? 3

Elma kabuklarını soyalım, çekirdekli kısımlarla birlikte kahverengi olana kadar 1 – 2 gün dışarıda bekletelim.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? 2

Daha sonra elma kabuklarını ve çekirdekli kısımları geniş ağızlı bir temiz bir kavanoz içine yerleştirelim. Üzerini temiz bir suyla kaplayacak şekilde su ile dolduralım. Kavanozun üzerine temiz bir bez, tülbent örtelim. Tülbentin etrafını iple veya lastikle bağlayalım.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? 1

Sirkeyi hangi tarihte yaptığımız not alalım karanlık ve serin bir yerde bekletelim.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Her gün plastik bir kaşıkla veya tahta bir kaşıkla karıştıralım. Unutmayalım metal bir kaşık kullanmıyoruz. Elmalar suyun altına indikten sonra karıştırmayı bırakabilirsiniz. Bir hafta sonra sirkenin üzerinde beyaz bir sıvı görebilirsiniz. Sirkemizin sağlıklı bir şekilde fermante olduğunu gösterir. 1 ay sonra tadına bakabilir ve istediğiniz kıvamda ise kullanabilirsiniz. Sirke ne kadar beklerse o kadar iyi oluyor. Memleketimde fıçılarda, bidonlarda toprağa gömülerek de bekletiliyor. Sirke istediğiniz kıvama geldiğinde süzebilir ve şişeye doldurabilirsiniz. Uzun süre saklayabilir ve kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? 4

Kaynak : https://www.friedalovesbread.com/2010/11/homemade-apple-cider-vinegar-liquid.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler