Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Elma Kurusu Nasıl Yapılır?

Elma kurusu yapımının birkaç farklı yollarından bahsedeceğiz. Elma kurusu nasıl saklanır ondan bahsetmeye çalışacağız. Yazın kuruttuğumuz meyveleri kışın afiyetle yiyebiliriz. Hoşaflar yapabiliriz. Kuruttuğumuz meyvelerle hoşaflar yapabilir çerez olarak yiyebiliriz. Çok lezzetli ve organik bir kuru yemiş. Sizin ellerinizle hazırlanmış ve nasıl yapıldığını bildiğiniz çocuklarımız içinde çok sağlıklı olacak bir tarif. Karışık hoşaf nasıl yapılır önceki tariflerimizden bulabilirsiniz. Ve evde kuruttuğunuz meyvelerle yapabilirsiniz. Taze elmalardan reçel de yapabilirsiniz. Elma reçeli tarifi de kış boyu yiyeceğiniz lezzetli tariflerden olacak. Daha fazla yemek tarifleri için mimuu.com ziyaret edebilirsiniz. Şimdi gelelim elma kurusu nasıl yapılır yöntemlerine.

Elma Kurutma Teknikleri

Dalından topladığımız taze elmaları kurutabilir, reçelini yapabiliriz. Elma suyu yapıp içebiliriz. Elma sirkesi yapımı yapabiliriz. Birçok şekilde elmaları değerlendirebiliriz. Bugün elma kurusu nasıl yapılır , elma kurutma tekniklerinden bahsedeceğiz. Birkaç farklı şekilde kurutabilirsiniz. Dilerseniz hemen bu tekniklerle başlayalım.

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 8

Kurutulmuş elmaları çok uzun süre hiç bir şey olmadan saklayabiliriz. Az yer kaplar. Kuru meyveler oldukça yararlıdır. İçinde kururken fazla ısıya maruz kalmadığı için tüm besin değerini korur. Fazla işçilik gerektirmez. İşe kurutmak için elmaları hazırlamak ile başlayalım. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Yıkadığımız elmaları peçete ile fazla suyunu almalıyız. Nemli olmamalı.

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 9

Elma Kurusu Nasıl Yapılır?

Elmaları temizledik. Şimdi kurutma yöntemlerine geçelim.

Açık Havada Kurutmak

Çok eski zamanlardan beri uygulanan bir yöntem. Hava sıcakken kurutma işlemi yapılmalı. Serin havalarda kurumuyor bazen çürüyebiliyor. İnce dilimler halinde kestiğimiz elmaları, armutları kasa, sofra üzerine dizerek kurutuyoruz. Her gün ters yüz ederek kurutuyoruz.

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 2

İpe dizerek de kurutabilirsiniz.

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 3

Fırında Kurutmak

Tepsiye yağlı kağıt yerleştiriyoruz. Üzerine elmaları diziyoruz. Fırın sıcaklığını 75 dereceye ayarlıyoruz. Ve kurutmaya başlıyoruz. Kuruturken sonlara doğru sıcaklığı 50 – 55 dereceye düşürebilirsiniz. Elmaları kontrol ederek kurutmaya devam edin. 1,5 – 2 saat sonra ters yüz ederek kurutabilirsiniz. Yaklaşık 7 saat sonra kuruyacaktır.

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 4

Elektrikli Kurutma Makinesinde Kurutma

Daha kısa sürede elmaları kurutabilirsiniz.

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 6

Elma Kurusu Nasıl Saklanır?

Elma kurularımız hazır. Ben açık havada kurutanlardanım. Elma kurularını pamuklu hava alan bir bez çanta içinde saklayabilirsiniz. Bez çanta içinde hava aldığı için aynı kalacak ve bozulmayacaktır. Kağıt veya karton kutu da kullanabilirsiniz. Ancak plastik poşetlere veya kaplara koymayınız.

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 1

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 5

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? 7

Kaynak : https://7dach.ru/recepty/SilVA/kak-pravilno-sushit-yabloki-6949.html

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Elma Kurusu Nasıl Yapılır?”
  1. Valdja dedi ki:

    Uau!!!!!Gostei,obrigada!

  2. valdja maria dedi ki:

    Gosto de arte e artesanato!!!!!Sou artista plástica

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler