Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Çocukların Dikiş Dikmeyi Öğrenmesi için 5 Neden

Orta okul yıllarında bizde 7. sınıfta yanlış hatırlamıyorsam ev ekonomisi ve el işi dersi vardı. Ayrı ayrı dersler yapılırdı. Ev ekonomisi dersinde aile bütçesi ile ilgili konular, el işi dersinde ise dikiş, nakış ile ilgili el becerilerini geliştiren konular anlatılırdı. Ve en güzel derslerden biriydi. Bence şimdi de olmalı. Orada öğrendiğim temel bilgileri hala kullanıyorum. Mesela el işi dersinde temel dikiş tekniklerinden, kanaviçe etamin örnekleri işlemesinden, düğme nasıl dikilir anlatımından bahsetmişler ve öğretmişlerdi. Yine makrome düğüm çeşitleri ile birçok çalışma yapmıştık. Üzerinden kaç sene geçti ama hiç unutmadım ve hala kullanıyorum. Bu sebeple sizlere güzel bir yazı hazırladık. Mutlaka okumalısınız. Çocukların dikiş dikmeyi öğrenmesi için 5 neden. Bende bildiğim tüm konuları kızıma öğretiyorum. Belki sizde çocuklarınıza öğretmek istersiniz. Dikiş veya hobi dünyasına ait birçok çalışma. Şimdi çocuklarımıza dikişi neden öğretmeliyiz sebeplerini inceleyelim.

Çocuklar Neden Dikiş Dikmeyi Öğrenmeli

Çocukların Dikiş Dikmeyi Öğrenmesi için 5 Neden 1

Çocuklar dikiş dikmeyi öğrenirken belki biraz zorlanabilirler. Ama bence denemeye devam etmeli. Güzel ve sakince öğretmeli. Çocuklar temel dikiş tekniklerini öğrendikten sonra güzel bir bebek, güzel bir oyuncak dikebilirler. Kendi elleri ile diktiği oyuncaklarla oynamaları daha keyifli olacaktır. Çocukların dikiş dikmeyi öğrenmesi için 5 nedeni sayalım.

1- El Göz Koordinasyonunu Gelişmesi

İğneye ipliği takmak dikkat ister. İğnenin deliğine bakarak ipliği geçirmek dikkati artıracaktır. İpe düğüm atıp kumaşı dikmeye başlamak el göz koordinasyonunu gelişmesine yardımcı olacaktır. Dikiş makinesinde dikiş dikmeyi öğrenmek için çocuğunuzun yaşı uygunsa deneyebilirsiniz. İğneye parmaklarının batmamasına dikkat etmeliler.

2- Matematiksel Becerileri Öğrenme 

Dikişte birçok matematiksel işlemler kullanılır. Dikiş öğrenen çocuklar günlük bir aktivitede mühendislik prensiplerini öğreniyorlar. Çocuklarınızla birlikte keçe çalışmaları, küçük hesaplar gerektiren oyuncaklar, lavanta keseleri dikebilirsiniz.

Çocukların Dikiş Dikmeyi Öğrenmesi için 5 Neden

3- Kıyafetlerini Tamir Etmek

Kıyafetlerindeki eksik düğmeleri dikebilirler, çorapları tamir ederek başlayabilirler. Hem tamir ederken hemde küçük teknikleri öğrenmiş olacaklar. Yetişkin olduklarında bu iş çok daha kolay gelecek ve pratik bir şeklide yapacaklar. Ev ekonomisine katkıda bulunacaklar. Belki bu öğrenmeler moda tasarımı konusunda onlara bir yol açabilir ve güzel bir kariyere sahip olabilirler.

4- Planlama ve Hazırlık

Bir kıyafeti dikmek, küçük bir tamirat yapmak bir ön hazırlık gerektirir. Malzemeleri hazırlamak gibi. Eğer dikiş dikilecekse kalıpları hazırlamak gibi. İlk olarak ne dikeceğimize karar vereceğiz. Bir proje için kendi kalıplarını tasarlayabilirler. Doğru kumaşı seçmek ve doğru kumaş miktarı ölçüleri kullanmak bir planlama gerektirir.

5- Üretmeyi, Tasarım Oluşturmayı ve Başarıyı Keşfetmek

Çocuk diktiği bir projeyi tamamladıklarında başarıyı tadacaklar. Kendi elleri ile yaptıkları oyuncakları, aksesuarları arkadaşlarına göstererek mutluluklarını paylaşabilirler. Hediye edebilirler. Hayal güçlerini geliştirerek yepyeni tasarımlar oluşturabilirler.

Çocukların Dikiş Dikmeyi Öğrenmesi için 5 Neden 2

 

Kaynak : https://www.marthastewart.com/1538022/reasons-every-child-should-learn-how-sew

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler