Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırabilirim

Çocuğa özgüven kazandırmak birçok anne babanın aklında olan bir istektir. Fakat bunu çocuğu bebeklik döneminden başlayarak yapmak, onun 1 yaşındayken dahi bir birey olarak görüp sevginin yanında saygımızı da gösterirsek çocukluk dönemi için ilk adımları atmış oluruz. Bebeklik döneminde temel ihtiyaçlarını gidermek kafi olacaktır. Şimdi çocukluk dönemini ele alarak çocuğa özgüven nasıl kazandırabilirim sorusunu yanıtlar bulmaya çalışalım. Bu arada okul öncesi etkinlikler yazılarımıza mutlaka göz atın. Basit aktivitelerle birçok sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Çocuğunuzu Nasıl Yetiştirirseniz Özgüven Sahibi Olur

Çocukların Özgüveni Nasıl Geliştirilmelidir

Kelime anlamı olarak bakıldığında özgüven, kişinin kendisi ve çevresi ile barışık olması anlamına gelmektedir. Bu duygunun oluşumunda kişinin çevresindeki kişilerin etkisi büyük rol oynamaktadır. Bu durum çocuklar için düşünüldüğünde ise çocuklarda özgüven gelişimi için en büyük rol öncelikle anne ve babaya düşmektedir. Çocuklarda kendine güven duygusunun oluşup oluşmaması anne baba ve diğer kişiler tarafından nasıl değerlendirildiklerine bağlı olmaktadır. Buna göre büyükler tarafından çocuklara sevgi gösterilmesi, yakınlık ve ilgi duyulması, çocuğun fikirlerinin önemsenmesi, çocuğa güven duyulması, övülmesi, takdir edilmesi gibi pek çok etken çocukların özgüven sahibi olarak yetiştirilmesinde büyük ölçüde etkili olmaktadır.

Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırabilirim

Çocukların Özgüvenli Olmalarını Sağlamak İçin Neler Yapılmalıdır

Her anne baba çocuğunun özgüven sahibi olarak yetişmesini istemektedir. Bu isteği gerçekleştirmek için ise anne babaya birtakım görevler düşmektedir. İlk olarak çocuğa varlığının anne baba tarafından ne kadar değerli olduğunun hissettirilmesi gerekmektedir. Böylece çocuklar anne baba sevgisinin karşılıksız ve bir şeye bağlı olmadığının farkına varabileceklerdir. Çocuklarda özgüven oluşumu için anne babanın çocuğuna destek olması gerekmektedir. Dolayısıyla çocuğun kendine güvenini zedeleyecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Çocuğun yaptığı ve sergilediği davranışlara karşı ilgili olmak çocuk için güven yaratmaktadır. Bunun yanı sıra evde güven oluşturacak bir ortamın sağlanması çocuğun özgüven sahibi olmasına yardımcı olmakta ve kişisel gelişimi için fayda sağlamaktadır.

Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırabilirim 1

Çocukların Özgüven Sahibi Olduğu Nasıl Anlaşılır

Özgüven sahibi olan çocuklarda veya yetişkinlerde birtakım özellikler bulunmaktadır. Yani kendine güvenen insanlar çeşitli davranışları sayesinde bu özelliklerini dışarıya yansıtabilmektedirler. Buna göre özgüvenli kişiler kendilerini severler ve tanırlar, genel olarak pozitif düşünürler. Çocuklar için bakıldığında kendini tanıyabilen çocuklar genel olarak zayıf ve güçlü yönlerinin farkında olmaktadırlar. Bu nedenle toplum içerisinde kendilerini belli edebilme özelliğine sahip olurlar. Ayrıca özgüven sahibi çocuklar kendilerine çok kolay arkadaş edinebilmektedirler. Bunun üzerindeki en büyük etken ise insanlarla iletişim konusunda iyi derecede olmalarıdır. Dolayısıyla özgüvenli çocuklar çevresindeki kişilere kendilerini daha kolay ifade edebilmektedirler. Konuşurken utanma, sıkılma gibi bir durumları söz konusu değildir.

Çocuktaki Özgüven Eksikliği Fark Edilebilir mi

Çocuklarda özgüven eksikliğini fark etmenin çeşitli ipuçları bulunmaktadır. Bazı belirtileri gösteren çocuklar özgüven eksikliği tamlamasıyla tabir edilmektedirler. Buna göre özgüven eksikliği yaşayan çocuklar toplum içerisinde kendilerini çok fazla ifade edememektedir. Risk alma karşı çekingen davranmaktadırlar. Hayatlarının bütün bölümünde aynı şekilde devam etmeye karşı meyilli olmaktadırlar. Akademik ortam açısından bakıldığında kendine güveni olmayan çocuklar genel olarak normal başarı düzeylerinin daha altında bir performans sergilemektedirler. Bunun haricinde günlük hayatta daha fazla stres altında yaşamaktadırlar. Yani istenmeyen olaylar karşısındaki tutumlarında ya da zorluklarla mücadele etme konusunda çoğunluk olarak zayıf bir duruş sergilemektedirler.

Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırabilirim 2

Çocuklarda Özgüven Kaç Yaşlarından İtibaren Geliştirilmelidir

Kendine güvenen çocuklara sahip olmak için en büyük görev anne babalara düşmektedir. Dolayısıyla çocukların özgüven sahibi olarak yetişmesi için mümkün olduğunca erken yaşlardan başlanması faydalı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre özgüven temelinin atılması için en doğru yılların ilk iki yıllar olduğu söylenmektedir. Burada önemli olan nokta o yıllar içerisinde anne ve bebek arasında kurulan ilişkidir. Bu durumda annenin çocuğun ihtiyaçlarına karşı duyarlı ve anlayışlı olması gerekmektedir. Böylece çocuk kendisinin ne kadar değerli olduğunun farkına varmaktadır. Buna paralel olarak çocukta huzur ve güven duygusu gelişmektedir. Dolayısıyla çocuklarda özgüven oluşumu için yapılması gerekenlere bebeklik çağlarında başlanılmalı ve ergenlik dönemlerine kadar devam edilmelidir.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler