Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Çiçek Motif Bebek Battaniyesi Yapılışı

Merhaba arkadaşlar. Size tığ işi motifli bebek battaniyesi modeli yapılışı anlatacağım. Bu modelden kırlent, koltuk şalı ve bebek battaniyesi örebilirsiniz. İstediğiniz beğendiğiniz iplerden örebilirsiniz. En az 3 renkli en çok 6 renk ip kullanabilirsiniz. Dilerseniz sade renk ile de örebilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmış. Aldığınız ipe uygun tığ veya 5.5 mm tığ kullanabilirsiniz.

Gül Motif Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır ?

1.tur : Sihirli halka içine 1 zincir ile başlayıp 12 sık ine yapalım. (12)

2.tur : 3 zincir çekerek başlayalım. Aynı yere 2 trabzan yapalım. Sık iğnelerin üzerine aynı yere 2 trabzan yapalım. ( 24)

3.tur : 3 zincir çekip 2.trabzan üzerine ilmek kaydırma ile batalım. Aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim. 6 adet yuva olacak.

4.tur : Bu turda yuvaların içine sık iğne, 7 trabzan , sık iğne yapalım. Yuvaların içine bu şekilde sırası ile yapalım.

5.tur : Renk değiştirelim. Herhangi bir sık iğne üzerinden ipimizi sabitleyelim. Yaprak yapmak için 3 zincir çekip 6 yaprak olacak şekilde yuva oluşturalım.

6.tur : Beyaz renkli iple yuvaların içine 6 trabzan, 2 zincir 6 trabzan olacak şekilde yaprağı oluşturalım. Yuvanın içinde başta ve sonda sık iğne yapalım. 6 adet geniş yaprağımızı oluşturup bitirelim.

Bu aşamadan sonra yaptığımız çiçeği kareye çevireceğiz. Çiçek arasına çalışarak.

Yaprakları hafifçe öne doğru katlayalım ki örmemiz rahat olsun. İpi sabitledikten sonra 3 zincir çekelim. İki köşe arasında 7 trabzan yapalım. Köşe oluşturmak için 2 zincir çekelim. 3 trabzan yapalım. Fakat yaptığımız trabzanların son ilmeklerini birlikte çekelim. 3 zincir çekip aynı yere aynı şekilde 3 trabzan daha yapalım. Daha sonra 2 zincir çekip aynı işlemleri 4 köşe olacak şekilde tekrar edelim.

Diğer turlarda köşelerde aynı işlemi uygulayacağız. Aradaki trabzan sayıları 2. turda 14, 3. turda 17 trabzan yapacağız. Trabzan artırmalarını kenar kısımlardan yapıyoruz. Aynı şekilde 2 tur daha örüyoruz. Son turu sık iğne olarak örüyoruz. Motif birleştirmelerini karşılıklı sık iğne olarak yapabilirsiniz.

Orjinal metne buradan ulaşabilirsiniz: bebek-battaniyesi-orgu-modelleri

10353636_10153074724161952_6566764087801020066_n_medium2

temp_medium2 - Kopya

tiptoefinal1_medium2

 

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Çiçek Motif Bebek Battaniyesi Yapılışı”
  1. hülya dedi ki:

    bunun videosunuda koysanız çok daha kolay olmazmı örnek çok güzel görünüyor

    1. Melek dedi ki:

      İlginiz için çok teşekkür ederiz Hülya Hanım. Video çekmek vakit açısından biraz zor oluyor. Her modele video çekemiyoruz maalesef. Örerken takıldığınız bir nokta olursa sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler