Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Batik Çorap Nasıl Yapılır?

Bu senenin trendi batik boyama kıyafetler. Bizde çoraplardan başlayalım dedik. Tabi daha önce batik boyama nasıl yapılır, batik boyama tekniklerinden bahsetmiştik. Şimdi biraz onlara değinelim daha sonra batik çorap nasıl yapılır aşamaları ile inceleriz. Çok eğlenceli bir çalışma olacak. Batik boyamada birçok teknik var. İlk paylaştığımız teknikler arasında shibori tekniği vardı. Boncuklarla yapılan bir teknik. Shibori ne – maki batik boyama tekniği ayrıntılı bir şekilde resimlerle yapılışını hazırlamıştık. Lastikler, ipler, taşlar birçok eşyayı batik boyama yaparken kullanabilirsiniz. Renkli boyalarla batik tişört boyamadan bahsetmiştik. Aktarlarda renk renk kumaş boyaları bulabilirsiniz. Onları sulandırarak ve bir şişe içine doldurarak batik boyama örneklerini yapabilirsiniz. Bebek tulumlarını, battaniyeleri, çarşafları, yatak örtülerini batik boyama ile desenlerini yapabilirsiniz. Heyecanla beklediğinizi biliyorum. Hemen batik çorap nasıl yapılır başlamak istiyorum.

Batik Desen Çorap

Evde rahatlıkla yapabileceğimiz bir çalışma. Çocuklarımızla birlikte evde kaldığımız günlerde yapabiliriz. Pandemi yüzünden yasaklar yeniden geldi. Hafta sonra artık dışarı çıkmak yasak. Hafta içi ise çocuklar onlıne ders yapıyorlar. Dışarı çıkamıyorlar. Bizde evde çocuklarımızın sıkılmaması için yaşlarına uygun çalışmalar yapıyoruz. Batik çorap nasıl yapılır çocuklarla yapılabilecek bir çalışma. Kendi çoraplarını tasarlayabilirler. Hadi başlayalım.

  • % 100 pamuklu çorap
  • Lastik
  • Kumaş boyası
  • Poşet yada streç film
  • Boyalar için şırında yada şişe

Batik Çorap Nasıl Yapılır?

Çoraplarımız % 100 pamuklu olmalı. Naylon karışımı naylon olan çoraplarda istenilen sonucu alamayız. Emeklerimiz boşa gider. Önce çorapları suyla ıslatıyor fazla suyunu sıkıyoruz. Daha sonra lastikle çorapları bağlıyoruz. İsterseniz lastikle bağladıktan sonra da çorapları ıslatabilir ve fazla suyunu alabilirsiniz.

Batik Çorap Nasıl Yapılır? 1

Batik Çorap Nasıl Yapılır? 2

Şimdi çorapları renklendirme zamanı.

Batik Çorap Nasıl Yapılır? 3

Boyama işleminden sonra çorapları kilitli poşet içine yerleştirelim.

Batik Çorap Nasıl Yapılır? 4

Boyanın üzerinde yazan talimatlara göre adımlarda ilerleme yapalım. 1 gün bu şekilde bekletelim. Daha sonra lastikleri çıkartıp suyun altında yıkayalım. Kurutalım.

Batik Çorap Nasıl Yapılır? 5

Çoraplar hazır. Şahane oldular. Tişörtlerinizde de aynı tekniği uygulayabilirsiniz.

Batik Çorap Nasıl Yapılır? 6

Batik Çorap Nasıl Yapılır? 7

Kaynak : https://www.tiedyeyoursummer.com/Technique/tie-dye-socks

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler