Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

3 Boyutlu Tüy Lif Yapılışı

2020 ye damgasını vuracak lif modellerinden hem çiçekli hemde tüy ile yapılmış harika bir lif modelleri yapılışı hazırladık. Lif örneklerinde kullanılan çiçekleri ve tüyü farklı örgü modellerinizi süslemede de kullanabilirsiniz. 3d lif modelleri çeyizler için çok tercih ediliyor. 3d yıldız lif yapılışı da çeyizler için örülebilecek harika bir örümcekli lif modeli. Üç boyutlu lif modelleri yapılışından muhteşem 3 boyutlu tüy lif yapılışına geçiyoruz.

3D Tüylü Lif Nasıl Örülür?

3 boyutlu tüy lif yapılışı için 6 renk lif ipi kullanıyoruz. Zemin beyaz diğer kısımlar için parça iplerinizi kullanabilirsiniz.

Öncelikle lifimize papatya zemin hazırlayarak başlıyoruz. Yıldız örgü tekniği ile ortadan 6 fıstıkla başlayarak 6 dilim halinde lif tabanını örüyoruz. Her dilimin sonunda artırma işlemi yaparak ilerliyoruz ve her bir dilim 8 fıstık olana kadar bu işlemi tekrar ediyoruz. Bu asamaya geldikten sonra her dilim üzerinde 3 sırada eksiltme işlemi yapıp diğer dilime geçiş yapıyoruz. Bütün dilimler üzerinde eksiltme işlemi yaptıktan sonra kenar uygulamasını örerek lifimizin tabanını bitiriyoruz. Modelimizin üstündeki çiçekler için öncelikle ayrı bir parça örüyoruz. 5 fıstıkla başlayıp bir sonraki sırada üçlü fıstık yapıp kapatarak aralara zincir çekmeden sırayı tamamlıyoruz. Bir üst sırada da aralara zincir çekmeden üçlü fıstıklar örüp 10 fıstıkla sıramızı tamamlıyoruz. Bu şekilde 6 adet çanak görüntüsü oluşturduğumuz parçadan hazırlıyoruz. Çiçeklerimizi dilediğiniz renklerle örebilirsiniz. Dilerseniz tek renkte örebilirsiniz. Çiçeklerimiz için lif ipinin tek katıyla 6 zincir çekip yuvarlak bir halka oluşturuyoruz. 4 zincir çekip 6 dolgulu fıstık yapıp kapatıyoruz. 3 zincir çekip halkaya ilmeğimizi sabitliyoruz. Bu şekilde 5 yapraklı bir çiçek elde ediyoruz. Çanak seklinde ördüğümüz parça üzerine çiçeklerimizi dikiyoruz. Çiçekleri dikerken ortalarına boncuklarını da dikerek sabitliyoruz. 6 dilimde bu işlemi tekrar edeceğiz.

Dilimler arasındaki tüy detayını ise önce dilimlerin arasına zincir çekerek ve aradaki zincirlere ilmeğimizi sabitleyerek iki yuva oluşturuyoruz. Yaklaşık 1 karış 3 parmak olacak şekilde iplerimizi kesiyoruz. Kestiğimiz ipleri önce ikiye sonra tekrar ikiye katlayıp dilimlerin arasındaki yuvadan geçiriyoruz. Karşılıklı olarak geçirdiğimiz ipleri düğüm yapıyoruz. Yuvaları kestiğimiz iplerle doldurana kadar bu işlemi tekrar ediyoruz. Sonrasında dikkatli bir şekilde iplerimizi keserek tüy görüntüsünü veriyoruz. Lifimizin ortasına küçük çiçeklerden yapıp diktikten sonra hazırladığımız çanak görüntüsündeki üstü çiçekli parçaları da her bir dilime dikerek sabitliyoruz ve modelimizi tamamlıyoruz.

3 Boyutlu Tüy Lif Yapılışı

3 Boyutlu Tüy Lif Yapılışı 1

3 Boyutlu Tüy Lif Yapılışı 2

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler