Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yalancı Baklava Tarifi

Kim sevmez ki baklavayı? hem yalancı baklava tarifi kolay hem pratik. üstelik evde baklava yapımı ile içinde ne olduğu şerbeti nasıl olduğu belli. kendin yap kendin ye :)

Yalancı Baklava İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • 5 su bardağı şeker
 • 3,5 su bardağı kadar su
 • Yarım limonun suyu
 • 4 su bardağı un
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 100 gram eritilmiş tereyağı
 • 1 adet yumurta
 • 250 gram dövülmüş halde ceviz
 • 3 paket buğday nişastası (500 gram)
 • 150 gram eritilmiş kızmış tereyağı

Yalancı Baklava Tarifi

Yalancı Baklava Tarifi Yapılışı

Bir kap alıyoruz ve içerisine 4 su bardağı unumuzu, 1 su bardağı sütümüzü, 1 adet yumurtamızı, 500 gram buğday nişastamızı, eritilmiş 100 gram tereyağımızı ve kabartma tozumuzu alıp, yoğurmaya başlıyoruz. Yoğurmayı tamamladıktan sonra hamurumuzu bir kenara alarak, 20 dakika kadar dinlendiriyoruz. Dinlendirdiğimiz hamurumuzu 2 eşit parçaya ayırıyoruz ve beze haline getiriyoruz. Her bir bezemizden de 16 adet ceviz boyutunda hamurlar çıkartıyoruz. Ceviz boyutunda oluşturduğumuz 16 adet bezemizi de tek tek yemek tabağı büyüklüğünde açıyoruz. 16 hamurumuzu da açtıktan sonra aralarına bolca nişastamızdan serperek üst üste koyuyoruz. 16 açılmış hamurdan oluşan 3 adet hamurumuzu hazır ettikten sonra sırayla 3’ünü de tepsimiz büyüklüğünde açıyoruz. Pişireceğimiz tepsimizi yağlıyoruz ve ilk hamurumuzu tepsimize seriyoruz ve 250 gram dövülmüş haldeki cevizimizin yarısını serpiyoruz. İkinci hamurumuzu da açıp, serptiğimiz cevizlerimizin üzerine seriyoruz ve kalan cevizimizi serpiyoruz. Son hamurumuzu da açıp, üstlerine kapatıyoruz. Baklava şeklinde dilimliyoruz ve üzerine 150 gram eritilmiş ve kızdırılmış tereyağımızı gezdiriyoruz. 200 derecelik fırınımıza yerleştirip, kızarana kadar pişiriyoruz. Bu sırada da ocağımıza suyumuzu, şekerimizi ve limon suyumuzu alıp, şerbetimizi kaynatıyoruz. Baklavalarımız piştiğinde hazırladığımız şerbetimizi üzerine gezdiriyoruz. Afiyet olsun.

Takipçimiz Nurcan Arslan’ın Yalancı Baklava Tarifi

Yalancı baklava önceden yapılmış sütlü yufkaların ıslatılıp, arasına cevizini koyup, kızdırılmış yağını da gezdirip şerbetlenmesi şeklindedir, gerçek baklavaya 10 basar. Tam tarif in püf noktası, eski usul sacda pişirilmiş yufkadır. Bunu günümüzde herkesin elde etmesi zordur, ancak Anadolu’daki kermeslerde bulunabilir. Kuru yufkalar temiz bir çarşafa sıra ile dizilerek ve su püskürterek (çok fazla değil) ıslatıldıktan sonra klasik baklava yapım tekniği ile sonuçlandırılır. Halis tereyağı ile şahane oluyor.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler