Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Örgü Kısaltmaları Önden ve Arkadan Örme

Birçok örgüde kullanılan ama kafa karıştıran nasıl yapıldığı merak edilen örgü şeklinden bahsetmek istiyorum. Trabzanın önünden örme veya arkasından örme şeklinde. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için. Daha önce sizlere anlattığımız erkek bere modeli yapımında bu teknikle örülüyordu. Trabzanlar bir önden bir arkadan batarak yapılıyordu. Yine aynı şekilde örgü atkı şapka yapılışı da bu teknikle yapılıyordu. Bu yazıdan sonra rahatlıkla örebilirsiniz. Bu tarz örgüleri. Yabancı sitelerde görmüşsünüzdür FP DC, BP DC olarak. FP önden örme demektir. BP arkadan örme . Birazdan ikisini de göstereceğiz.

Trabzan Örgüde Önden ve Arkadan Örme Nasıl Yapılır ?

İlk olarak FP DC yani trabzanı önden örmeden bahsedelim. Normal şekilde zincir çekip üzerine trbzan yapalım. Bir sonraki tura 2 zincir çekip dönelim. Şimdi tığa ilmek dolayalım ve 1 numaralı resimde gördüğünüz gibi tığı bir önceki turda yaptığımız trabzanın altından geçirelim. Şimdi yine normal bir şekilde trabzan yapalım. 2,3 ve 4 numaralı resimde olduğu gibi.

Tığ İşi Örgü Kısaltmaları Önden ve Arkadan Örme

Şimdi de BP DC yani trabzanı arkadan örme nasıl olur ondan bahsedelim. Bir önceki resimde tığı arkadan geçirmiştik. Şimdi tığa ilmek dolayalım ve resimdeki gibi önden geçirelim. Ve normal bir şekilde trabzan örelim.

Tığ İşi Örgü Kısaltmaları Önden ve Arkadan Örme 1

Kolay öyle değil mi. Biraz uygulama yaparak daha iyi kavrayacaksınız. Sonunda bu tekniği seveceksiniz. Sık iğne ile yapılırken de aynı şekilde yapılıyor. Daha önce sizlere anlattığımız bebek battaniyesi modelinde olduğu gibi. Trabzan üzerine sık iğneyi bu şekilde yapıyorsunuz. Aşağıda bu teknikle örülmüş modelleri göreceksiniz.

Tığ İşi Örgü Kısaltmaları Önden ve Arkadan Örme 2

Kaynak : http://monpetitviolon.com/2012/05/31/crochet-tips-front-post-and-back-post-double-crochet/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler