Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Sedir Nasıl Yapılır?

Şimdinin köşe takımları eskinin sediri. Sizi bilemem ama benim hayalimdir evin bir odasını sedirle kaplamak. Sandıklı, sandıksız model fark etmez. Minder ve yastıklarını evde kendim yapıp sedirin üzerini kaplamak isterim. Koltuk ve kanepe sedirin verdiği rahatlığı vermiyor. Köy evinde pencere önü sedir üzerinden dışarıyı izlemeyen yoktur. Varsa da bu hazzı yaşamak için ilk fırsatı değerlendirin. Misafir olduğunuz bir evde yada kendi köyünüzde neresi olursa olsun sedir gördüğünüzde bu söylediğimi deneyin. Hele hele o ev ahşap ise kesinlikle tavsiye ederim. Köy evi sedir modelleri, yeni kuşak sedirlere nazaran hem estetik, daha sağlam. Sedir yapmadan önce eski sedirleri örnek alabilirsiniz. Bu kadar romantizm yeter sanırım. Dekorasyonumuzda, teras ve balkonlarımızda kullanacağımız sedir nasıl yapılır ona değinelim.

Evde Sedir Nasıl Yapılır?

Esas konumuza, sedir nasıl yapılır, ahşap sedir ölçüleri nelerdir ona dönelim. Ölçü konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir beraber öğrenelim. Küçük balkon için sedir yapmak isteyenlere oda için yapılacak sedir ölçüleri vermek mantıklı olmaz. Bu sebeple sedir yapımında ihtiyacınız olan ölçülerde size fikir vermesi maksadı ile aşağıdaki ölçüleri bırakıyorum.

Sedir Nasıl Yapılır? 3

Sedir Nasıl Yapılır? 2

Sedir Nasıl Yapılır? 1

Sedir Nasıl Yapılır?

Şimdi birkaç sedir modeli inceleyelim.

Sedir Nasıl Yapılır? 4

Sedir Nasıl Yapılır? 5

Sedir Nasıl Yapılır? 6

Sedir Nasıl Yapılır? 7

Sedir Nasıl Yapılır? 8

Sedir Nasıl Yapılır? 9

Sedir Nasıl Yapılır? 10

Sedir Nasıl Yapılır? 11

Sedir Nasıl Yapılır? 13

Sedir Nasıl Yapılır? 14

Fotoğraflardaki ölçüler yardımcı olacaktır. Kullanım maksadına ve iç dış ortam özelliklerine göre ölçüler ve malzemeler değişecektir. Bu değişkenler göz önünde bulundurularak yukarıdaki fotoğrafta belirtilen ölçüler yardımıyla kesin ölçüleri çıkartabilirsiniz.
Daha önceki paylaşımlarımız da paletten sedir yapımına değinmiştik. Orada verdiğimiz bilgilerden yararlanabilirsiniz. Eski ahşap kullanmak istemeyen, istediği ölçülerde sedir yapmak isteyenlere tavsiyem, paletler sizi fazladan uğraştırabilir. Paletle yapılan sedirlerde ölçü konusunda paletin durumu müsaade etmeyebilir. Paleti bütün kullanmak ve ona uygun tasarımlar yapmak sizi tatmin etmeyebilir. Dış ortam ve geniş alanlara düşündüğünüz sedirlerde palet kullanmak mümkün. Böyle durumlarda paletin yapısı, şekli ve ölçüleri işinizi kolaylaştırabilir. Paletten sedir yapmanın böyle de bir avantajı var tabi.

Paletten sedir yapımı konusuna değindikten sonra, evde sedir nasıl yapılır devam edelim. Aşağıda paylaştığımız video yapım aşamasında size lazım olan bilgileri verecek. Malzemeler konusunda inisiyatif sizde. İyi seyirler.

Kaynak : https://www.ryobitools.com/nation/projects/2651

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler