Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Plastik Masa Örtüsünden Sepet Yapımı

Daha önce naylon poşetten paspas yapımını göstermiştik. Bugünse çöp poşeti yerine, naylon poşet yerine plastik masa örtüsü kullanıyoruz.Önce nasıl ip haline getireceğimizi göstereceğim. Ardından örgü çanta modelleri yapmayı göstereceğiz. Aynı teknikler penye ip örgü modellerinden de yapabilirsiniz. Poşetten çanta yapımı örgü modellerini çocuklarınız için yapabilirsiniz. Eğlenceli bir çalışma olacak. Ben tığ işi örgü modellerini, şiş örgü modellerini seviyorum. Ve değişik gelen , farklı ve ilk defa bizde göreceğiniz modelleri paylaşmaya çalışıyorum. Yine güzel bir çalışma ile sizlere fikir vermek için buradayız.

Plastik Masa Örtüsünden Sepet Nasıl Yapılır?

Önce adım adım plastik masa örtüsünden ip yapılışını görelim. Aynı tekniği çöp poşetinden ip yapma ve naylon poşetten ip yapma içinde kullanabilirsiniz. İstediğiniz renkte aldığınız masa örtüsünü keserek ip haline getirebilirsiniz. Çöp poşetleri de renk renk. Beğendiğiniz renklerde yapabilirsiniz. Şimdi nasıl ip yapacağımızı ve birbirine ipleri nasıl bağlayacağımızı görelim.

Malzemeler

  • Plastik masa örtüsü
  • Döner makas
  • 10 mm tığ
  • Makas
  • Eğer elinizde varsa kesim matı

Plastik masa örtülerini katlayalım. Ve 4 cm genişliğinde makas ile keselim. Sonra fotoğraftaki gibi kestiğimiz parçaları birbirine bağlayalım.

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 6

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 1

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 2

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı

İpimiz hazır. Artık sepeti  örebiliriz. 4 zincir çekip halka oluşturalım. Halkanın içine 12 trabzan yapalım. Bir sonraki turda her ilmeğe 2 kez batarak 24 trabzan yapalım. 3. turda 1 ör 1 artır ile 36 trabzan yapalım.

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 12

Şimdi aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi diğer tarafta olan ilmeğe batarak 36 trabzan yapalım.

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 14

3 tur artırma yapmadan 36 trabzan olarak örelim. Son turda aynı ilmek içine 6 trabzan yapalım. 3. trabzan üzerine sık iğne ile batalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 13

Sepetimizin , çantamızın kolunu yapalım. 25 zincir çekelim. Zincirin sonuna gelene kadar her ilmek üzerine 1 sık iğne yapalım. Son kısma geldiğimizde aynı yere 3 sık iğne yapalım. Zincirin diğer tarafına geçip aynı işlemi tekrar edelim.

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 11

Aşağıdaki gibi görünecektir.

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 10

Şimdi aşağıdaki adımları takip ederek sepete kulpu dikelim.

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 7

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 8

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 9

Kulpu da taktığımıza göre artık sepeti kullanabiliriz. Çok şık oldu. Çocuklarınız bu projeye bayılacaklar. İçine oyuncaklarını koyabilirler. Sizler iplerinizi , hobi malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 5

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 3

Plastik Masa Örtüsünden Çanta Yapımı 4

Kaynak : http://persialou.com/2016/02/plastic-crocheted-easter-basket.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler