Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgüden Menekşe Yapımı

Ben menekşe çiçeğini çok seviyorum. Her rengi ayrı güzel. İçinde birkaç rengi bir arada barındırıyor. Mor menekşenin içinde sarının tonları mevcut.  El örgüsü menekşe yapımından bahsedeceğim bugün. Örgü aplike modellerinde, örgü süsleme sanatında kullanabilirsiniz. Düz bir battaniye örüp üzerine örgü menekşe ile süsleyebilirsiniz. Bir örgü şapka modelleri ve yapılışı yapıp üzerini menekşelerle süsleyebilirsiniz. Yapılışını sizlere şemalı olarak vereceğim. Zorlanmadan yapabilirsiniz. Daha önce de sizlerle birlikte menekşe kırlent yapımından bahsetmiştik. O modelimizi anlatırken nasıl yapıldığını sizlerle ayrıntılı bir şekilde paylaşmıştık. Örgüye menekşe çok yakıştığı gibi iğne oyası menekşe modellerine de çok yakışıyor. Birçok alanda menekşe modeli kullanılıyor. İğne oyası tespih uçlarında, havlu kenarlarında, namaz başörtülerinde , birçok farklı süslemelerde kullanılıyor.

Örgüden Menekşe Nasıl Yapılır?

Malzeme olarak birkaç farklı renkte pamuklu ipliğe ihtiyacınız olacak. Kullanmak istediğiniz ipe uygun tığ , goblen iğne ve makas gerekli. Ördüğünüzde menekşenin boyutları 5 x 6 cm ebatlarında olacak. Sizlere orta kısmının yapılışını anlatacağım. Yaprak kısımlarını ise şemalı olarak vereceğiz. Şimdi orta kısmını yapalım.

Merkez kısmı için sihirli halka içine 12 sık iğne yapıyoruz.

Örgüden Menekşe Yapımı 4

Orta kısmını bitirdikten sonra yapraklara başlıyoruz. Yaprakların nasıl yapıldığını sizlere şemalı olarak vereceğim. Şema üzerinde sembollerin ne anlama geldiğini paylaşacağım. Ve rahatlıkla örebileceksiniz. Şemada bulunan uzun çizgiler trabzanı temsil ediyor. Çizgi üzerindeki paralel çizgi ise tığa kaç kez ip dolamanız gerektiğini anlatıyor. Halkalar zinciri, artılar sık iğneyi temsil ediyor. Şimdi şemaları inceleyelim.

Örgüden Menekşe Yapımı 20

Örgüden Menekşe Yapımı 14

Örgüden Menekşe Yapımı 8

Şimdi ise nasıl yapıldığını resimli olarak görelim.

Örgüden Menekşe Yapımı 19

Örgüden Menekşe Yapımı 18

Örgüden Menekşe Yapımı 10

Örgüden Menekşe Yapımı 11

Örgüden Menekşe Yapımı 13

Örgüden Menekşe Yapımı 12

Örgüden Menekşe Yapımı 9

Örgüden Menekşe Yapımı 6

Örgüden Menekşe Yapımı 7

Örgüden Menekşe Yapımı 5

Örgüden Menekşe Yapımı 15

Örgüden Menekşe Yapımı 16

Örgüden Menekşe Yapımı 17

İstediğiniz renklerde örgü menekşe yapabilirsiniz.

Örgüden Menekşe Yapımı 3

Örgüden Menekşe Yapımı 2

Örgüden Menekşe Yapımı 1

Örgüden Menekşe Yapımı

Kaynak : https://intheyarngarden.blogspot.com.tr/2015/05/pattern-pansies.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler