Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgüde Takma Kol Nasıl Örülür?

Sizlere bu yazımızda yukarıdan aşağı takma kol nasıl örülür ondan bahsetmek istiyoruz. Daha önce ben bu tekniği hiç kullanmadım. Örgü modellerinde o kadar çok teknik var ki. Ben kolu örüp sonradan dikenlerdenim. Ama bu teknik çok hoşuma gitti. Ve sizinle hemen paylaşmak istedim. Belki aranızda daha önce yapanlarınız, uygulayanlarınız vardır. Daha önce sizlere reglan kol kesimi yapımını göstermiştik. Farklı ve güzel bir teknikle sizlere nasıl yapılacağından bahsetmiştik. Yine güzel bir model, güzel bir teknik. Bu kolu dikişsiz olarak öreceğiz.

Yukarıdan Aşağı Dikişsiz Takma Kol Nasıl Örülür?

Bu teknikte örgüde kol kesimi yaparken yukarıdan aşağı doğru örüyoruz. Kazağın ön ve arka kısmını ördünüz ve diktiniz. Kol kısmından biten örgüden ilmek çıkartma işlemi yaparak ilmek topluyoruz. Daha önce örmüş olduğunuz bir yelek modeline, süveter modeline bu teknik ile kol ekleyebilirsiniz.

Üst kol genişliğinin ilmeğini ayarlamak için daha önceki kazaklarınızı ölçü alabilirsiniz. Tüm ilmekler üzerinden ilmek çıkartarak yapmıyoruz bu işlemi. Kol ölçüsüne göre ilmek alarak yapıyoruz. Daha önce kullandığınız bir kazağı model olarak alabilirsiniz. Bizim ölçümüz 76 ilmek üzerine oldu. Kol ölçünüzdeki 1 cm 2.4 ilmek sayısına geliyor. Mesela kol çevreniz 31,75 cm geldi. Ölçü ile ilmek sayısını çarpıyorsunuz. 31,75 x 2.4 = 76.2 ilmek. Kol çevresinden 76 ilmek çıkartıyoruz. Şimdi bu ölçüyü tekrar 2 ye bölüyoruz. 76 : 2 =38. 38 ilmek ön taraftan, 38 ilmek arka taraftan çıkartıyoruz. Kol altından ilmek çıkartarak işleme başlıyoruz.

Alttan başlayıp omza kadar 38 ilmek çıkartıyoruz. Eşir aralıklarla olmasına dikkat edin. 2 ilmekte bir 3 ilmekte bir çıkartabilirsiniz. Ölçünüze göre değişebilir. Omuz kısmına ulaştıktan sonra diğer taraftanda 38 ilmek çıkartıyoruz. Öne omuz kısmını örüyoruz. Sonra diğer kısımları. İlmek sayılarını resimde işaretli gördüğünüz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Şimdi nasıl örüldüğünü adım adım resimlerle görelim.

Takma Kol Nasıl Örülür? 9

Takma Kol Nasıl Örülür? 13

Takma Kol Nasıl Örülür? 14

Takma Kol Nasıl Örülür? 12

Takma Kol Nasıl Örülür? 10

Takma Kol Nasıl Örülür? 11

Takma Kol Nasıl Örülür? 7

Takma Kol Nasıl Örülür? 8

Takma Kol Nasıl Örülür? 6

Takma Kol Nasıl Örülür? 17

Takma Kol Nasıl Örülür? 2

Takma Kol Nasıl Örülür? 1

Takma Kol Nasıl Örülür? 20

Takma Kol Nasıl Örülür? 21

Takma Kol Nasıl Örülür? 23

Takma Kol Nasıl Örülür? 4

Takma Kol Nasıl Örülür? 22

Takma Kol Nasıl Örülür? 15

Takma Kol Nasıl Örülür? 19

Takma Kol Nasıl Örülür?

Takma Kol Nasıl Örülür? 5

Takma Kol Nasıl Örülür? 3

Takma Kol Nasıl Örülür? 18

Takma Kol Nasıl Örülür? 16

Kaynak : http://bygumbygolly.com/2013/10/how-to-knit-seamless-set-in-sleeves-from-the-top-down/

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Örgüde Takma Kol Nasıl Örülür?”
  1. Neşe dedi ki:

    Türkçe değil ki bişey anlamadım

    1. Melek dedi ki:

      Merhaba Neşe Hanım. Evet tam açıklaması maalesef yok. Ama fotoğrafları takip ederek bildiğiniz bir kol örme tekniğini kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler