Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Yıldız Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere tığ işi yıldız yapımından bahsetmek istiyorum. Tığ işi yıldızı örgü aplike olarak  kullanabilirsiniz. Örgü bebek battaniyesinde, yelek, şapka her türlü süslemede kullanabilirsiniz. Daha önce sizlere yumuşacık örgü bebek battaniyesi modelinden bahsetmiştik. Mesela ondan örüp yıldızlarla süsleyebilirsiniz. Harika olur. Örgü yıldız yapılışını anlatmaya geçiyorum.

Tığ İşi Örgü Yıldız Yapılışı

Sihirli halka ile başlıyoruz. Sihirli halka yapılışına buradan ulaşabilirsiniz. Sihirli halkanın içine 15 trabzan yapıyoruz. 

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ? 3

İlk trabzan üzerine ilmek kaydırma ile bağlıyoruz. Ve 6  zincir çekiyoruz.

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ? 4

Şimdi sırası ile 3. zincirden itibaren sık iğne, tekli trabzan, 2 adet ikili trabzan yapıyoruz.

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ? 5

İki trabzan atlayalım ve 3. trabzan üzerine batalım.

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ? 6

Aynı işlemi 4 kez daha tekrar edelim. Son sıraya geldiğimizde ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. Böylece örgü yıldızı tamamlamış oluyoruz.

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ? 7

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ? 8

Ördüğümüz yıldızın kenarlarını düzeltmek için bir karton parçası üzerine yıldızları kenarlarından iğneleyelim. Daha sonra su ile dolu sprey şişeyi yıldızların üzerine püskürtelim. Yıldızları ıslattıktan sonra germe işlemi için kurumaya bırakalım.

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ? 1

Eğer sizde benim gibi sabırsızsanız saç kurutma makinesi kullanarak onları kurutabilirsiniz. Ve işte kuruma bittikten sonra yıldızların öncesi ve  sonrası ;

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ?

Aynı şekilde örerek yıldızın kolları için yaptığınız zincir sayısını arttırarak daha büyük ve daha küçük yıldızlar yapabilirsiniz. Yaptığınız bu yıldızları her türlü süslemelerinizde kullanabilirsiniz. Derya Baykal’ın programına konuk olan Figen Gündoğdu Hanımım yaptığı battaniyenin süslemelerinden birini anlattım sizlere. Faydalı olacağını düşünüyorum. İşte Figen Hanım yaptığı battaniyeden bir örnek.

Tığ İşi Yıldız Nasıl Yapılır ? 9

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler