Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Uzun Hırka Yapımı

Şiş örgü modellerinden şahane bir hırka tarifi daha. Örgü uzun hırka yapımı. Hırka modellerinden yünlü iplerle örebileceğiniz istediğiniz renkle örebileceğiniz çok güzel bir örnek. Yapılışını sizlere ayrıntılı anlatmaya çalıştık. Çeviride hatalar olursa affola. Kaynak kısmından yine detaylara ulaşabilirsiniz. Örgü uzun hırka modelleri bayanlar için hazırladık. Genç kızlarında çok seveceği bir örnek. Hadi gelin yapılışına geçelim.

Örgü Uzun Hırka Modelleri Yapılışı

1500 gram beyaz pamuklu bir iplik kullanılmış. İsterseniz yünlü ipliklerde kullanabilirsiniz. Ölçüler 38 – 40 beden için uyumlu. Sizler ilmek sayılarını ayarlayarak her yaş her beden için örebilirsiniz. 5 mm şiş kullanılmış. 5 mm için uygun ipler kullanabilirsiniz. Hırka ile uyumlu 4 düğme kullanacağız.

Hırkanın arka kısmı için 128 ilmek atılmış. 7 cm 2 düz 2 ters lastik örülmüş. 3 lü saç örgü için 9 ilmek seçilmiş. 3 + 3 + 3 şeklinde değişim yapılmış. Alt kısmında yapılış videosunu bulabilirsiniz. 26 ilmek de pirinçli, burgulu, baklava modeli için kullanılmış. Hırkanın başlangıcından itibaren 60 cm olduktan sonra kol kesilmeye başlanmış. Kolun her iki tarafından sağdan ve soldan 5 ilmek kesiyoruz. Lastik kısmından itibaren 84 cm olduktan sonra örgüyü ayarlayarak ortadan 40 ilmeği kesiyoruz. Lastikle beraber 86 cm olduğunda örgüyü bitirebilirsiniz.

Önler için şişe 62 ilmek atalım. 7 cm lastikten sonra modeli kurmaya başlayalım. Önlere iç cep uygulaması yapıyoruz. İsterseniz sonradan da cep örebilir dikebilirsiniz.

Örgü Uzun Hırka Yapımı 5

Örgü Uzun Hırka Yapımı 2

Hırkanın kol kısmı için 62 ilmek örülmüş, 7 cm lastikten sonra model orta kısımda kurulmuş. Baklava modeli ortada iki kenarda saç örgüler yapılmış. 1 kenar ilmeği, 8 ters, 9 saç örgü, 26 ilmek baklava, 9 saç örgü, 8 ters, 1 kenar olarak yapabilirsiniz ayrımı. Her 8 sırada bir kenarlarda 1 er ilmek artırma yaparak 82 ilmeğe çıkalım. Lastikten itibaren 40 cm olduktan sonra her iki taraftan 5 cm keselim. Daha sonra her iki kenardan 3 er ilmek keselim. Kenarlardan 1 er ilmek keserek devam edelim. Lastikten itibaren 60 cm yüksekliğe ulaşınca kapatalım. Bitirelim.

Örgü Uzun Hırka Yapımı 3

Örgü Uzun Hırka Yapımı 6

Hırka için böyle bir şema kullanabilirsiniz.

Örgü Uzun Hırka Yapımı 1

Hırka bittiğinde çok güzel oluyor. Sizlere 3 lü saç örgüsünün yapılışını videolu olarak hazırladık. Diğer modellerin aynı değil ama benzer modelleri ise pirinçli baklava dilimi örgü modeli yapılışı, burgulu baklava örgü modeli yapılışından ulaşabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgiye kaynak kısmından ulaşabilirsiniz.

Hırka çok güzel oldu. İşte örgü uzun hırka yapımının son hali.

Örgü Uzun Hırka Yapımı 4

Örgü Uzun Hırka Yapımı

Örgü Uzun Hırka Yapımı 7

Kaynak : http://mslanavi.com/2013/11/palto-spicami-s-kapyushonom/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler