Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Anemon Çiçeği Yapılışı

Yeni yeni ismi duyulan çok güzel bir çiçek olan anemon çiçeğinin tığ işi örgü çiçek olarak yapımından bahsedeceğim. Her türlü süslemelerinizde kullanabilirsiniz. Örgü bere modellerinin kenar kısmına aplike yaparak çok şık bir hale getirebilirsiniz. Ülkemizde anemon çiçeği daha çok kozmetik alanda kullanılmaktadır.  Bu şekilde ismi duyulmuştuk. Mavi anemon çiçeği cilt bakımı için kullanılmakta. Mavi anemon yağı, anemon çiçeği kremi cilt bakım kremi olarak kullanılıyor. Biz ise örgü anemon çiçeği yapacağız. Beyaz anemon çiçeği gerçekten çok güzel. Tam 120 çeşit türü bulunmakta. 5 narin yaprağı ortasında güneşi anımsatan neşeli sarı merkezi var. .

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 20

Anemon Çiçeği Nasıl Örülür?

Malzemeler

  • Sarı, yeşil, koyu sarı  ebruli dantel ipliği
  • Beyaz dantel ipliği
  • Elyaf
  • 1 mm tığ

Planımız aşağıdaki gibi örmek. Şemadan takip ederek de örebilirsiniz.

Fıstık Örgü Atkı Yapımı

Çiçeğimizin ilk olarak merkezinden başlıyoruz. Yeşil ebruli renkli ipimizle sihirli halka yapıyoruz. Amigurumi oyuncaklarda olduğu gibi. Sihirli halka içine 5 sık iğne yapıyoruz. Bir sonraki turda her sıraya iki kez batarak 10 sık iğne yapıyoruz. Bir sonraki turda ise bir ör bir artır ile 15 sık iğne yapıyoruz. Şimdiki turda ise iki ör bir artır ile 20 sık iğne yapıyoruz. Artırma yapmadan 2 tur 20 sık iğne yaparak örüyoruz. Bu şekilde iki parça örüyoruz. Karşılıklı olarak ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz. İçine elyaf dolduruyoruz.

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 9

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 10

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 11

Şimdi resimdeki gibi turuncu ve sarı iplikle püsküller yapıyoruz.

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 17

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 15

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 14

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 16

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 12

Çiçeğin yaprak kısımlarını yapmaya başlayabiliriz. Beyaz iplikle çiçeğin orta kısmı için sihirli halka içine yeşil kısmı yaptığımız gibi bir merkez yapalım. Fakat sonda iki tur yapmıştık artırma yapmadan bunda 1 tur yapıyoruz. Ve ilk başta verdiğimiz gibi sembolü takip ederek çiçek yapraklarını yapalım. 4 zincir çekelim. Tığa iki kez ip dolayarak yanındaki ilmeğe trabzan yapalım. Yan ilmeğe atlayıp aynı yere tığa iki kez ip dolayarak 3 trabzan yapalım. Tekrar 1 trabzan  ve 3 trabzan yapalım yanından devam ederek. Yan ilmeğe tekrar tığa iki kez ip dolayıp trabzan yapalım. 4 zincir çekip sık iğne ile yanına batalım. Dönelim zincir üzerine 4 sık iğne yapalım. Yanından devam ederek 4 kez aynı yere 2 trabzan yapalım. Sonraki ilmek içine tığa iki kez ip dolayarak trabzan yapalım. Sonra yine 4 kez aynı yere 2 traban yapalım. Zincir üzerine 4 sık iğne yapıp bitirelim. diğer yaprakları da aynı şekilde yapalım.

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 8

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 18

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 7

Orta merkez ile çiçeği birleştirip bitirelim.

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 19

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 6

Fıstık Örgü Atkı Yapımı 5

Kaynak : http://mark-mari.blogspot.com.tr/2013/01/blog-post_17.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler