Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj pek çoğumuzun yapmaktan keyif aldığı, kendimizi daha iyi ve mutlu hissetmemizi sağlayan günlük rutinimizin parçası olan bir uygulama. Peki makyaj yapıyoruz ama yaptığımız makyajı daha hijyenik koşullarda yaparak cildimizi de akne, yağ bezesi gibi olası problemlerden koruyor muyuz? Bu soruyu “Evet” olarak cevaplamak için yapabileceğimiz uygulamaların başında makyaj fırçalarının hijyenini sağlamak geliyor. Bu sayede makyajı daha temiz koşullarda yapmak, daha güzel bir makyaja sahip olmak ve makyaj fırçalarının kullanım ömrünü artırmak mümkün olabiliyor.Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenmeli?

Makyaj fırçası, makyajı doğru ve uygun şekilde yapmanızı kolaylaştıran uygulama aparatı olarak tanımlanabilir. Kullanım alışkanlıklarına ve makyajın türüne göre makyaj fırçası türleri çeşitlilik kazanır. Ancak doğru ve yerinde bir uygulama için yüzün farklı bölgelerinde kullanılan fırçaların çeşitlendirilmesi önerilir. Tabii daha fazla makyaj fırçası daha fazla temizlik anlamına da gelir. Dolayısıyla işe makyajda kullanmakta olduğunuz tüm fırçaları bir araya toplayıp lavabo önünde kendinize bir “temizlik bekleyenler” ve “kurumaya bırakılanlar” alanı yaratarak başlayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada bir kez yaparak fırçalarınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca fırçaları birer birer yıkayıp her fırçayı derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Makyaj Fırçası Temizleme Aşamaları

Birkaç adımda fırçalarınızı makyaj kalıntılarından arındırabilirsiniz. İşte bu aşamalar:

  • Öncelikle fırça kıllarını suyla ıslatın.
  • Beyaz sabun ya da bebek şampuanı ile kılları köpürtün ve makyaj ürünü artıklarının fırçadan akmasını sağlayın.
  • Eğer fırçalar çok uzun zamandır temizlenmediyse işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.
  • Fırçaları elinizle köpürtebileceğiniz gibi makyaj fırçası yıkama aparatları yardımıyla da temizleyebilirsiniz.
  • Ardından fırçayı suyla durulayın.
  • Fırçanın suyunu aldıktan sonra kağıt bir havlu üzerinde kurutmaya bırakın.

Tüm bu işlemlerden sonra makyaj fırçalarınız temizlenmiş olacaktır. Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlerseniz hem kullanım ömrünü uzatabilir hem de fırçaları daha hijyenik bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak fırçaların uzun ömürlü olması için uygulama ve temizleme talimatlarına uygun şekilde kullanmanız önerilir. Makyaj fırçaları nasıl temizlenir öğrenmek için  bu yazıyı incelemenizi de tavsiye ederiz.

Makyaj Fırçaları Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj fırçaları küçük ve hassas oldukları için temizlik esnasında bazı noktalara dikkat etmekte yarar var. Yanlış yapılacak bir temizlik işlemi sonrasında fırçalarınızı kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Bu yüzden makyaj fırçalarını temizlerken titiz olmalısınız. Makyaj fırçalarını temizlerken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Makyaj fırçanızın ahşap, plastik materyalden üretilmiş sap kısımlarının su içerisinde uzun süre bırakılması fırçanıza zarar verebilir. Dolayısıyla fırçanızı temizlerken sadece uç kısımlarını suyun içinde tutmaya özen gösterin.
  • Yıkama sırasında fırçayı makyaj temizleme aparatına çok sert hareketlerle sürtmeniz kılların yapısını bozabilir veya dökülmesine sebep olabilir.
  • Temizleme işleminden sonra fırçaları ters olarak kurutursanız kılların formu bozulabilir. Bunun için fırçaların kılları aşağı bakacak şekilde tutularak kurutulabilir.
  • Fırçaları arındırdıktan sonra yeniden kullanabilmeniz için kılların tamamen kurumuş olması gerekir. Bu yüzden temizlik işleminden sonra fırçaları tamamen kurutmaya dikkat edin.

Makyaj Fırçalarının Sapları Nasıl Temizlenmeli?

Makyaj fırçalarının sapları bu bölümde kullanılan materyale uygun şekilde temizlenmelidir. Eğer fırçalar plastik materyalden yapılmış ise beyaz sabun ya da bebek şampuanı ile köpürtülerek temizlenebilir. Eğer metal saplı ve yıkamaya uygun değilse kolonya ya da alkollü bez yardımıyla silinebilir. Ahşap tasarıma sahipse su içerisinde uzun süre bekletmeden temizlenmeli. Eğer ahşabın yapısı sebebiyle saplar su ile temasa uygun değilse alkollü ya da nemli bir bez yardımıyla silinmesi yeterli olabilir.

Makyaj Fırçası Temizleme Aparatlarını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Makyaj temizleme aparatları, eldivenleri ya da matları, makyaj fırçalarınızı temizlerken süreci kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Matlar ya da aparatlar genellikle silikon materyalden üretilir. Farklı yönlerde tasarlanan tırtıklı yapısı ile fırça kıllarının daha iyi köpürmesini ve kılların dibine kadar köpüğün nüfuz etmesini sağlar. Bunun yanı sıra eldiven şeklinde temizleme aparatları da bulunur. Alışkanlıklarınıza, makyaj fırçalarının çeşitliliğine göre mat, avuç içine sığan pratik aparatlar ya da eldivenlerden yararlanabilirsiniz.

Siz de makyaj fırçalarınızın düzenli temizliğini sağlayarak cildinizi korumaya yardımcı olabilirsiniz. Saç bakımı, güzellik tüyoları ve cilt bakımı hakkında daha fazlasını keşfetmek için Saç Bakım Güzellik’i inceleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler