Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ?

Evlerimizde en çok kullandığımız koltuklar sık sık kirlenir ve nasıl temizleyeceğiz diye düşünürüz. Koltuk temizliği nasıl yapılır diye. Hele birde koltuklar açık renkli ise. Koltuğun kumaş türüne göre temizlememiz gerekir.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ? 2

Kumaş Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ?

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ?

Koltuklarımızı alırken görevli arkadaşlara sorup temizliği hakkında bilgi alabiliriz. Çünkü bazı deterjanlar kumaşa zarar verebilir.

  • Klasik bir yöntem olan beyaz kalıp sabun ve havlu ile temizlik yapabiliriz.
  • Yarım kova ılık suyun içine amonyak karıştırıp koltuklarımızı temizleyebiliriz. Amonyak leke çıkartmada çok iyidir. Fakat koyu renkli koltuklarda kullanmayı pek tercih etmeyin. Renk ağartıcı özelliği vardır amonyağın. Kullanmadan önce koltuğun görünmeyen bir kısmında test edebilirsiniz.
  • Arap sabunu da koltuk ve diğer yüzeyleri temizlemekte çok güzel bir yöntem. Ben arap sabunu kullanıyorum. Ilık suyun içine arap sabunu döküp koltuklarımı bu su ile siliyorum.
  • Marketlerde koltuk temizliği için birçok ürün satılıyor. Bunları kullanmadan önce kullanma talimatlarını okuyup ağartıcı içerip içermediğine bakarak temizleme işlemi yapabilirsiniz.
  • Temizlik işlemi yaparken rengi solmayan açık renkli örme lif kullanırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.
  • Koltukları temizlemek için hazırladığınız suyun içine sirke katmak da faydalı olacaktır.

Deri Koltuklar Nasıl Temizlenir ?

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ? 1

Deri koltuklar hassas oldukları için yukarıdaki yöntemleri uygulamak doğru olmaz. Deri koltuklar için üretilmiş özel deterjanları kullanmak daha doğru olur. Hemen her markette satılan deri koltuk temizleme deterjanlarını arkasında yazan kullanım talimatlarını okuyarak temizleyebilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak arap sabunu ve ılık su tercih edebilirsiniz. Yumuşak bir bezle koltukları silip daha sonra duru su ile siliyoruz.

Tay Tüyü Kumaş Nasıl Temizlenir ?

Sık dokunmuş kumaşlar kaliteli tay tüyü kumaşlardır. Tay tüyü kumaşların temizliği kolaydır. Eğer bir leke varsa ılık suya batırılıp sıkılmış su ile lekeyi silebilirsiniz. Yağlı lekeler için sabunlu veya bulaşık deterjanı olan su ile temizleyebilirsiniz. Acil lekelerde ıslak mendille kumaşın temizliğini yapabilirsiniz. Tay tüyü kumaşlarda önemli olan lekeyi bekletmemek hemen müdahale etmek.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler