Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kolay Panço Örgü Modeli ve Yapılışı

Soğuk günlerde sizi sıcacık tutacak. Örgü panço modelleri anlatımlı paylaşımımız olacak bugün. Tığ işi örgü modellerinden. Yapılışı oldukça kolay. Örgüye yeni başlayan arkadaşlarımız da rahatlıkla yapabilirler. Daha farklı panço modelleri arıyorsanız daha önceki paylaşımlarımızdan şiş örgü modellerinden kolay dantel panço modeli yapılışı yapabilirsiniz. Kendinize birçok farklı desen ve örneklerde tığ ile yapılmış, şiş ile yapılmış şal modelleri de yapabilirsiniz. Kışın vazgeçilmez aksesuarlarından olan boyunluk modellerini de unutmayalım. Çok kullanışlı modeller. Renkli kısımları evde kalan iplerinizle de yapabilirsiniz. Tek renkte çok güzel olacaktır. Artık başlıyoruz örgü panço yapılışına.

Tığ İşi Panço Nasıl Yapılır?

Pamuklu iplik veya yünlü iplik kullanabilirsiniz. 5 mm tığ ile yapabilirsiniz. X – S ve X – L bedenleri için 71 – 106,5 cm ölçülerinde örebilirsiniz. 4XL – 5XL bedenleri içinse 112 – 157.5 cm ölçüleri yeterli olacaktır. Yaka ile başlıyoruz. Anlatılan boyutlar küçük ölçüler içindir. Kendi bedeninize göre zincir sayısını belirleyerek yapabilirsiniz.

Yaka için 72 zincir çekerek başlıyoruz. Halka oluşturuyoruz. 3 zincir çekip tüm zincirler üzerine trabzan yapıyoruz. Bir sonraki turda öndeki ilmeğe batarak trabzan yapıyoruz. Bu şekilde yaklaşık  33 cm olacak şekilde örüyoruz.

Beden için yaka üzerinden başlayarak örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz ve 8 tekli trabzan yapıp sonrasındaki ilmeğe aynı yere 2 tekli trabzan yapıyoruz. Bu turda 80 tekli trabzanımız oluyor. Bir sonraki turda 9 tekli trabzan yapıp artırma yapıyoruz. Tur sonuna kadar tekrar ediyoruz. Ve 88 tekli trabzan oluyor. Bir sonrakinde 10 ör 1 artır şeklinde devam ediyoruz ve 96 tekli trabzan oluyor. Bu turda ise 8 ör 1 artır ile 144 tekli trabzan elde ediyoruz.

Yeni renge geçiyoruz ve 3 sıra 144 tekli trabzan olarak örüyoruz. Sonraki turda 17 ör 1 artır ile 152 tekli trabzan elde ediyoruz. 3 tur boyunca 152 tekli trabzan olarak örüyoruz. 18 ör 1 artır ile devam edip 160 tekli trabzan ile devam ediyoruz.

Renk değiştiriyoruz. 8 ör 1 artır ile 192 tekli trabzan elde ediyoruz. 4 tur aynı sayıda örüyoruz. Tekrar renk değiştiriyoruz. 8 ör 1 artır ile 224 tekli trabzan yapıyoruz. 4 tur ördükten sonra renk değiştiriyoruz. 8 ör 1 artır ile 256 tekli trabzan örüyoruz. 4 tur örüp bitiriyoruz.

Renk geçişlerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Tekli trabzan ile yapılan kolay bir model.

Rahat Panço Orijinal Tarif

 

Tığ İşi Rahat Panço Yapımı

Tığ İşi Rahat Panço Yapımı 1

Tığ İşi Rahat Panço Yapımı 2

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Kolay Panço Örgü Modeli ve Yapılışı”
  1. belgin dedi ki:

    ‘Beden için yaka üzerinden başlayarak örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz ve 8 tekli trabzan yapıp sonrasındaki ilmeğe aynı yere 2 tekli trabzan yapıyoruz.’ derken her 8 trabzandan sonra 1 artırma demek oluyor değil mi ?

    1. Melek dedi ki:

      Evet Belgin Hanım. Artırma yaparak 80 trabzana ulaşıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler