Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kiraz Filizlendirme

Tam mevsimindeyken yediğimiz kirazların çekirdeklerini atmayalım ve evde saksıda yetiştirelim. Daha sonra eğer bahçemiz varsa oraya dikelim. Kiraz filizlendirme işlemlerinden bahsedeceğiz bugün. Evde meyve yetiştirebilirsiniz bu şekilde. Ben limon ve yenidünya filizlendirme işlemlerini denemiştim. Çok güzel büyüdüler. Ama daha sonra evde olmadığım ve bakamadığım için kurudular. Çok üzülmüştüm. Evde limon çimlendirme ve saksıda yetiştirmek isterseniz nasıl yapıldığını önceki yazılarımızdan bulabilirsiniz. Deneyeceklerim arasında kivi yetiştirmek. Hava şartları pek uygun olmasa da denemeyi düşünüyorum. Evde tohumdan nasıl yetiştirilir yine daha önce bahsetmiştik. Küçük tohumları olan kiviyi evde yetiştirebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte dikerek gelişimini izleyebilirsiniz. Birde ananas dikmeyi düşünüyorum. Ve tabi denemek isteyenler için avokado yetiştirme adımları da mevcut. Evde saksı ile avokado nasıl yetiştirilir yine daha önce bahsettiğimiz tarifler arasında. Şimdi gelelim kiraz filizlendirmeye.

Çekirdekten Kiraz Nasıl Çimlendirilir?

Evde kiraz yetiştiriyoruz. Kiraz çekirdeklerini filizlendiriyoruz. Ve evde sebze meyve yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz. Kiraz filizlendirme oldukça kolay. Ve denenebilir bir proje. Marketlerde kirazlar bitmeden deneyelim. Bende bu yazıdan sonra hemen deneyeceğim. Bakalım olacak mı. Meyve verirmi bilmiyorum. Belki aşılamak gerekebilir. Çekirdek çimlendirme genelde hep aynı işlemlerden geçiyor. Çekirdeği meyvesinden ayırıyoruz. Temizliyoruz. Nemli bir bez ile bekletiyoruz. Çimlenince saksıya dikiyoruz. Daha sonra büyümesini bekliyoruz. Kiraz çekirdekleri içinde aynı konu geçerli.

Kirazları yiyoruz. Çekirdeklerini atmıyoruz. Temizliyoruz. Daha sonra çekirdeklerin kabuklarını içine zarar vermeden kırıyoruz. Pense ile, taş ile falan. İçindeki çekirdeği çıkartıyoruz. Ve çekirdeğimizi kaliteli bir toprağa dikiyoruz. Can suyunu verip fidanımızın büyümesini bekliyoruz. Toprak fide görünene kadar nemli olması gerekiyor. 30 – 40 gün içinde filizlenecektir.

Kiraz Filizlendirme

Kiraz Filizlendirme 1

Kiraz Filizlendirme 2

Şimdi adım adım kiraz filizlendirmeyi videodan izleyelim.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler