Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kına Gecelerinin Vazgeçilmezi Bindallı Modelleri

Düğünden önceki en son özel gece şüphesiz kına gecesidir. Bu geceyi özelleştirmenin en güzel yolu da bindallı modelleri seçimidir. Gelinin ağlatıldığı ve evinden ayrılacak olması düşüncesinin aklına kazandığı bu özel gecede; gelin adayı tarafından 2 farklı kıyafet seçimi yapılır. Birisi kına yakılacağı ve ağıtlar söyleneceği zaman giyilir, diğer ise oyun havaları esnasında giyilmektedir. Genelde oyun havaları eşliğinde coşkulu dakikaların sahne alacağı anda; abiye modelleri arasından seçim yapılır. Kına yakılacağı ve gelinin ağlatıldığı esnada; gelin adayı tarafından bindallı tercih edilir.

Kına Gecelerinin Vazgeçilmezi Bindallı Modelleri

Birbirinden Güzel Bindallı Modelleri

Bindallı; Türk kına gecelerinde olmazsa olmazlardandır. Kına gecesi ile özdeşleşmiş olan bu kıyafet; gelin adaylarının simgesel ve yöresel kıyafetleri arasında yer almaktadır. Bindallı modelleri arasında sağlanmış olan çeşitlilik de; bu geceye önem veren gelin adaylarının aradıkları modeli kolay bir şekilde bulmalarına olanak tanımaktadır. Her bir gelin adayı vücuduna oturan bindallı modelini piyasada rahatlıkla bulmakta ve uygun fiyata satın almaktadır. Gelin adaylarının düğünden önce yaşayacakları son özel gecede büyük bir öneme sahip olan bindallılar; gösterişli, desenli, işlemeli ve taşlı kıyafetler grubunda yer almaktadır. Kına yaparken kullanılacak malzemeler kına tefi yapımı için bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Zilli çubuk yapımını da bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kına Gecelerinin Vazgeçilmezi Bindallı Modelleri 1

Kına gecesinde bindallı modelleri arasından bir tercih yaparak; gecenin anlam ve önemine uygun olarak giyinen gelin adayı, kına yakılacağı esnada bu yöresel kıyafet ile davetlilerin karşısında yer alır. Bazı yörelerde kına gecelerine sadece kadınlar katılırken; bazı yörelerde de hem erkekler, hem de kadınlar bu özel gecede yerlerini alırlar. Kına gecesi denilince ilk akla gelen bindallı kıyafetidir. Bu kıyafet bu özel gecede adeta gelin adayının olmazsa olmazıdır. Gelin adaylarının % 90’ı hatta % 95’i; bindallı giymeyi ve bu şekilde kına gecesi yapmayı ister. Piyasada yer alan bindallılarının uygun fiyata sunulması da; gelin adaylarının bu isteklerine cevap verir cinstendir.

Kına Gecelerinin Vazgeçilmezi Bindallı Modelleri 2

En çok kırmızı bindallı tercih ediliyor.

Gelin adayları için özel olarak üretilen bindallı modelleri; hemen hemen birbirine benzemektedir. Genelde kırmızı renginin ön plana çıktığı bindallılarda; mor, bordo, kahverengi, yeşil, mavi ve lacivert gibi renk seçenekleri de çok sık olmasa da yer almaktadır. Ancak bindallı giyen gelin adaylarının % 80’i kırmızı rengini tercih ederek kına gecesinde yer almaktadır.

 

 

http://selcen57.blogspot.com/2013/04/modas-gecmeyen-zarafet-bir-saray.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler