Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları

Her tarafı karahindibalar sardı. Sarı sarı çiçekler açtı. Arıların ilk geldiği çiçeklerden. Yurt dışında karahindibalar çıktıkları zaman çimler, parklarda bahçelerde hiç kesilmezmiş. Arıların ilk geldiği çiçekler olduğu için ve çok faydalı olduğu için. Şimdi karahindibaların tam zamanı iken bilmediğimiz kullanım alanlarından bahsedelim. Sağlık alanında, güzellik bakım alanında birçok yerde karahindibalar kullanılıyor. Pratik bilgilerden bahsedeceğiz. Karahindiba mucizesinden bahsedeceğiz.

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları 3

Karahindibanın Faydaları

Her tarafı sardı. Yakında uçuş uçuş beyazlaşacak, tohumlanacak. Tohuma geçmeden hemen sarı halleriyle değerlendirmek lazım. Karahindiba karaciğer sorunlarında, böbrek hastalığında, apandisit ve mide ekşimesi gibi sayısız sağlık sorunlarına çözüm olarak kullanılmış. Kökünden tutun çiçeğine kadar oldukça faydalı. Ve her bir kısmı yenilebiliyor. Çinko, demir, potasyum gibi minareler, D, A, C ve B vitaminleri bakımından zengin.

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları 2

  • Araştırmalar sonucunda karahindibalar bağışıklığı güçlendirir, mikroplarla savaşır.
  • Yaprakları havuçtan daha fazla beta karoten içerir. Bu yüzden göz sağlığına iyi gelir.
  • Kanseri, erken yaşlanmayı, oksidatif strese bağlı diğer hastalıkları önleyen antioksidanları yükseltir.
  • Kök ve yaprakların kolesterolü düzenlediğine dair alıştırmalar mevcut.
  • İdrar söktürücü görevi görür.
  • Kuru Karahindiba iştahı artırır ve mideyi yatıştırır.
  • Karahindiba yeşillikleri önerilen günlük K vitaminin % 535 ini sağlar.

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları 6

Karahindibanın farklı bir faydası ise ağrı kesici etsisi olması. Taze karahindiba yapraklarını bir kavanoza koyalım. Üzerini hakiki zeytinyağı ile dolduralım. 14 gün yağın oluşması için bekleyelim. Sonra süzelim. Buzdolabında saklayalım. Ağrı giderici yağı yapmış olduk. Böylece ağrıyan yerlere kremlerle karıştırarak sürebiliriz.

Karahindibalar siğiller için de kullanılabilir. Yapraklarında ve çiçeklerinde bulunan beyaz sıvı siğilleri yok edebilir. Beyaz reçineyi siğil olan bölgeye günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Kısa sürede yok edecektir.

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları 7

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları 4

Karahindibalar yenilebilir olduğu için mutfakta çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz. Salatalara kullanabiliriz. Kızartmalar yapabiliriz.

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları 5

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları 8

Karahindibanın olası yan etkilerinden bahsedelim. Birçok insan için güvenli olarak kabul edilir. Bazı insanlarda dokunulduğunda veya yendiğinde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Karahindibalar bazı ilaçlarla etkileşim gösterebilirler. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız karahindiba kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Karahindibaların Bilinmeyen Kullanım Alanları 1

Kaynak : https://gardeningsoul.com/24-little-known-uses-for-dandelions-from-baking-and-pain-relief-to-quickly-removing-warts/

https://www.healthline.com/health/ways-dandelion-tea-could-be-good-for-your

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler