Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Fıstıklı Şapka Tarifi

Fıstıklı şapka tarifi. Fıstık tekniklerini, kırmızı beyaz örgüleri birçok farklı örgülerde kullanabilirsiniz. Bebek örgü modellerinde çok güzel duracak. Çok sevimli örgü bebek etekleri örebilirsiniz. Fıstıklı şapka tarifinden bebek yelekleri, örgü boyunluk ve şapka takımları örebilirsiniz. Tarifini sizlere anlatmaya çalışacağız. Sizde ister çocuklarınız için kendiniz için öreceğiniz örgülerde kullanabilirsiniz. Modelin nasıl yapıldığını sizlere bol bol resimlerle hazırladık. Bere modelleri olarak hazırdağımız örneğin yapılışına geçelim ve dilediğimiz örgü modelleri ve yapılışlarında kullanalım.

Fıstıklı Şapka Nasıl Örülür?

Yetişkinler için hazırladığımız şapkanın ilmek sayılarını ayarlayarak her yaş için yapabilirsiniz. Verilen ölçüler 52 – 54 cm baş çevresi için uygun. Alize bebek ipi kullanılmış. % 40 yün, % 40 akrilik % 20 bambu bir iplik. Bu özellikte kırmızı beyaz renk ipleri kullanabilirsiniz. Şiş olarak ise 3, 25 m tercih edilmiş.

Önce araya beyaz ip katarak 5 ilmek ile fıstıklarımızı nasıl yapacağımızı inceleyelim. Sadece fıstık kısmını örüyoruz. Fıstıkları eklediğimizde. 5 ilmeğimizi 2 sıra örüyor ve kesmeye başlıyoruz.

Şişe 80 ilmek atarak başlıyoruz. Veya farklı bir beden için örecekseniz 4 e bölünen bir sayı ile ilmek sayılarınızı belirleyebilirsiniz. Dairesel olarak örüyoruz.  11 tur boyunca kırmızı iple örüyoruz. Daha sonra araya fıstıkları ekliyoruz. 9 ilmek örüyoruz daha sonra fıstığımızı ekliyoruz. Arada 10 sıra ördükten sonra tekrar fıstıklı bölüme geçiyoruz. Bu şekilde 3 sıra fıstık olacak şekilde örüyoruz.

Fıstıklı Şapka Tarifi 14

Fıstıklı Şapka Tarifi

Fıstıklı Şapka Tarifi 15

Kesme işlemine başlayacağız artık. Şimdi her 20 ilmekten sonra işaretleyici yerleştirelim. Üstteki resimde olduğu gibi. Şimdi kesme işlemini 2 ilmek birlikte öreceğiz. Daha sonra 15 düz öreceğiz. 1 ilmeği örmeden alacağız, 1 düz öreceğiz ve örmeden aldığımızı üzerinden geçireceğiz. 1 düz öreceğiz. Bu saydığımız işlemleri tur sonuna kadar tekrar edeceğiz.

1 tur şişi kendimizden taraftan batarak düz örelim.

Şimdi az önce yaptığımız işlemi tekrar ediyoruz. Bu kez yapmamız gereken aradaki düzler 13 olacak.

Bu şekilde 11, 9, 7, 5, 3 , 1 sırası ile eksiltmeleri yapıyoruz. Tabi 1 tur düz ördüğümüz kısmı unutmayalım.

 Fıstıklı Şapka Tarifi 16

Fıstıklı Şapka Tarifi 17

Şapka hazır. İster sade isterseniz ponponlarla, kürklerle süsleyerek kullanabilirsiniz.

Fıstıklı Şapka Tarifi 19

Fıstıklı Şapka Tarifi 18

Fıstıklı Şapka Tarifi 21

Fıstıklı Şapka Tarifi 22

Fıstıklı Şapka Tarifi 24

Fıstıklı Şapka Tarifi 23

Kaynak : https://crazyhands.net/fabulous-santa-hat-knitting-pattern/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler