Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı

Yepyeni bir model ile daha karşınızdayız. Türkiye’de ilk defa bizde göreceğiniz yapılışına bizde ulaşacağınız bir model. Birazdan hem resimli, hemde şemalı hemde ayrıntılı anlatımlı olarak fıstıklı baklava örgü modeli yapılışına geçeceğiz. Yelek modellerinde, bebek battaniyesi modellerinde, atkı , boyunluk , şapka ve diğer örgü modellerinde kullanabilirsiniz. Yapılışı zor gibi görünse de aslında kolay bir model. Görüntü olarak zor ve karışık duruyor olabilir. Ama tığ ve ipi elinize aldığınızda fıstıklı baklava örgü modeli yapılışını hiçte zor olmadığını göreceksiniz. Tığ işi örgü modellerinden çok güzel bir örnek. Hadi fıstıklı baklava örgü modeli yapılışının aşamalarına geçelim. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa sorabilirsiniz.

Tığ İşi Modelleri

Önce modelimizin şeması ile başlayalım. İp olarak alize diva ve 2.5 – 3,5 mm tığ kullanılmıştır.

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı

Modele 8 + 5 zincir çekerek başlıyoruz. Öreceğiniz modele göre zincir sayısını bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

1.tur: Zincirimizi yeterli uzunlukta çektikten sonra 5. zincir üzerine batarak aynı yere 4 trabzan yapalım. Zincir çekmeden 4. zincir üzerine 1 trabzan ile batalım. Yine zincir çekmeden 4. zincir üzerine aynı yere 4 trabzan , 1 zincir, 4 trabzan yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 1

2.ve. 3. tur: Bu turlarda 1. turu tekrar edelim.

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 2

4.tur : İsterseniz renk değişikliği yaparak , rengimizi ekledikten sonra 2 zincir çekip dönelim. Her bir trabzan üzerine 1 sık iğne yapalım. Sık iğneleri trabzanın üzerine değil içinden batarak yani trabtanın etrafını saracak şekilde sık iğne yapalım. 4 sık iğne oldu. Şimdi tığımıza ip dolayarak 1. turda yaptığımız 1 trabzanlı kısma batarak ipi uzatalım.Tığa tekrar ip alıp aynı yere batalım. Bu işlemi 3 kez daha tekrar edelim. 5li fıstık yapmış olduk. Tekrar 4 sık iğne yapalım. 1 zincir çekip 4 sık iğne yapalım.Sık iğneler trabzanın üzerine önden batarak yapılacak. Şimdi 1.turda yaptığımız 1 trabzanlı kısma batarak fıstık yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettirelim.

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 3

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 4

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 5

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 6

5.tur : 2 zincir çekip dönüyoruz. Ve fıstığın üzerine aynı yere 4 trabzan, 1 zincir, 4 trabzan yapıyoruz. Hiç zincir çekmeden 1 zincir olan kısma trabzan yapıyoruz. Yine hiç zincir çekmeden diğer fıstığa atlıyoruz.  Ve aynı işlemlere devam ediyoruz.

Kalan kısmı şemadan takip ederek yapabilirsiniz. Aynı şekilde örülüyor. Fakat fıstıklar birbiri arasına gelerek baklava dilimini oluşturuyor.

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 7

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 8

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 9

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 10

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 11

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 12

Ve sonuç. Mükemmel

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 13

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 14

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 16

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 17

Fıstıklı Baklava Örgü Modeli Yapılışı 15

Kaynak : https://mypicot.com/0077.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler