Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı

Herkese Merhaba. Çok şık erkek çocuk hırka modeli yapılışından bahsetmek istiyorum sizlere. Adım adım yapılışını sizlerle paylaşacağız. Görsellerle destekleyerek. Her boyuta göre ilmek sayılarını azaltarak veya arttırarak ayarlayabilirsiniz. Anlatacağımız örgü hırka modeli 12-24 aylık bebek içindir. İlmek sayılarını ayarlayarak örebilirsiniz.

Bebek Örgü Hırka Modeli Nasıl Yapılır ?

Parantez içinde belirtilen sayılar  9-12 ay, 6-9 ay ve 3-6 ay bebek için ilmek sayılarını belirtiyor. Şişe 40 ilmek atarak başlayalım. 35 sıra olana kadar bir sıra düz 1 sıra ters olarak örelim. Daha sonra kenar kısmından resimde gördüğünüz gibi 5 sıra arttıralım. Aynı şekilde diğer kenarından da 5 sıra arttıralım. 1 sıra ördükten sonra tekrar arttırma yapalım. Yan kısımlardan 35 ilmek olana kadar arttırma yapalım. 35 ilmek olduktan sonra orta kısımdan 20 ilmek bırakıp kenar kısımları kol uzunluğuna ulaşana kadar örmeye devam edelim. Daha sonra 5 er ilmek toplamda 25 olacak şekilde keselim. Kalan 10 ilmeği resimdeki gibi örelim. Diğer kol kısmı içinde aynı şeyi uygulayalım.

Daha sonra boyun ve ön kısım için şişe ilme alalım ve 2 düz 2 ters olarak 30 sıra örelim. Daha sonra katlayıp dikelim.

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 6

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 10

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 7

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 8

Şiş üzerine ilmek almayı videoda görebilirsiniz.

Yine aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi zincir çekip üzerine sık iğne yaparak düğme için ilik yapalım.

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 9

Ve erkek çocuk örgü modeli bitti. Çok şık bir hırkaya sahip oldunuz. Örmesi kolay ve bütün olarak örülen bir model.

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 1

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 2

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 3

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 4

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 5

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 11

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 12

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 13

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 14

Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı 15

Kaynak : http://www.creativaatelier.com/como-hacer-una-chaqueta-de-bebe-dos-agujas-diy/

https://www.stranamam.ru/post/11642175/

Benzer İçerikler
29 thoughts on “Erkek Çocuk Örgü Hırka Modeli Yapılışı”
 1. Gulsah dedi ki:

  Hırkaya bayıldım. Cok da basit duruyo ama 40 ilmek kaç numaralı şiş için geçerli?

  1. Melek dedi ki:

   Teşekkür ederiz Gülşah Hanım. 40 numara bebe yünü ve 3-3.5 numara şiş için uygun olabilir. İpin kalınlığına göre ilmek sayısı değişebilir. Aldığınız yere sorabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum genelde :)

   1. Nut dedi ki:

    Ben 4.5 numara şişle normal bebe yünü iple başladım çok çok küçük oldu…kalın şişle kalın ip için geçerli sanırım ölçüler

    1. Melek dedi ki:

     Evet. Şiş kalınlık inceliğine göre, ipinde kalınlık ve incelik ölçülerine göre boyutlar değişebiliyor. İlmek sayısını kendi çocuğunuza göre ayarlayarak yapabilirsiniz. Ve anlatımla bulunan tekniği kullanabilirsiniz.

 2. elif dedi ki:

  Iyi gunler ben bu ornegi cok begendim. Yetiskinlerdede kullanilabilir bi model. Yetiskon bir insan icin kenardaki ilmekleri kac artirmamiz gerekiyor ? Yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba elif hanım. Tabiki yapılabilir. Yalnız ilmek sayısı ve arttırmalarla ilgili bir fikrim yok. Kullandığı bir kazağı ölçü olarak kullanabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. :)

 3. Oya dedi ki:

  Merhaba ne kadar ip almamiz gerekiyo

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Oya Hanım. Öreceğiniz boyuta göre ve ipin kalınlığına göre değişebilir. Siz 2-3 tane alın yetmediğinde kağıdını atmayın aynı kağıt ile tekrar alabilirsiniz. Fazla geldiğinde ise kullanılmamış kağıdı yırtılmamış ipinizi başka bir ip ile değiştirebilirsiniz.

 4. yasemjn dedi ki:

  merhaba,ben biraz buyuk yapiyorum da oyuzden olculer farkli oluyor.bu ortdan kestiginiz 20 ilmeklik yer ense kismi mi.yani enseye kadarborayi orecekmiyiz.aalinda hirkayi arkadan da cekseymissiniz cok iyi olurmus

  1. Melek dedi ki:

   Ortadan kesilen kısım ense ve önden yaka kısmı. İlmek sayınıza göre orantılı bir şekilde ayrım yapabilirsiniz. Daha sonra bu kısımdan örgü bitince ilmek çıkartıyoruz önler dahil yaka kısmını örüyoruz.

 5. ayse dedi ki:

  İlmekleri ortadaki kesilen yeremi ilmek alacak ön ve yaka için nerden ilmek alacamı anlamadım

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. Hırkayı tarifteki gibi ördüğünüzde U şeklinde bir kısım oluşuyor. Oranın tamamından ilmek çıkartıyorsunuz. Yaka oluşuyor.

 6. Hayriye Figen dedi ki:

  Bende örmeye başladimda anlamadığım kollarda 35 ilmek arttırıp 25 kesiyoruz orantısız olmuyormu

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Hayriye Hanım. Model kollar dahil bütün olarak örülüyor. 35 sıra olduktan sonra kesme işlemi yapılıyor.

 7. Zeynep dedi ki:

  Merhaba model çok güzel ellerinize sağlık ben 5 yaşındaki yigenim için örnek istiyorum acaba kaç ilmek ile başlayıp kollarını filan kaç ilmek ile yapabilirim tsk ederim

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım. Şimdiden kolay gelsin. İlmek sayısı vermem çok zor. Kullanacağınız ipe ve şişe göre değişir. Her çocuğun beden ölçüleri de aynı olmuyor. Daha önce giydiği bir hırka var ise isterseniz onu ölçü olarak alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 8. Busra dedi ki:

  Bn 3 yaşında ki oğlum için yapi cam fakat kol kismindaki artırmalar sabit 5er ilmek mi artırılıyor yoksa oda değişkenlik gosteriyomu acaba emeginize saglik. Cep icin simdiden teşekkür ederim

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Tam olarak bilemiyorum yanlış yönlendirmek istemem ama başta attığınız ilmek sayısı anlatıma göre fazla olacağı için 5 artırmada sıkıntı olmaz sanırım. Eğer çocuk kilolu değilse.

 9. hacer dedi ki:

  merhaba melek hanım bu hırkanın vidiosu varmı varsa yayınlarmısınız şimdiden teşekkürler

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Hacer Hanım. Maalesef yok.

 10. Ecem dedi ki:

  Merhabalar . Ben 5er 5er artırmalara başladıktan sonraki resimde yazan 10 numara kısmını pek anlayamadım . 10 sıra artırma yaptıktan sonra 1 düz 1 ters örün artırmaya devam edin mi demek istiyor . Birde kol boyuna gelene kadar kaç sıra örmek gerekiyor resimde 14 yazıyor doğrumu acaba . Son olarak ta kalan son 10 ilmeği 35 sıramı öreceğiz?

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Ecem. Tam olarak neredesiniz anlayamadım. 5 er olarak artırdığınız ilmekler 35 olana kadar devam ediyorsunuz. 35 olduktan sonra ortadan 20 ilmek yaka için kesiyoruz. Kol uzunluğunu 14 sıra yeterli gelirse o şekilde örebilirsiniz. Yetmezse veya çok gelirse ölçerek yapabilir azaltabilirsiniz sıraları veya artırabilirsiniz. Kol genişliği tamamlandıktan sonra 25 ilmeğe 5 5 kesiyoruz. Kalan 10 ilmeği sondan bir önceki resimdeki gibi örüyoruz. 1 sıra düz 1 sıra ters derken önden düz örüyoruz, arka sırayı ters olarak örüyoruz. En son yaka için ilmek toplayıp 2 düz 2 ters lastik örüyoruz.

 11. Ece Seçim dedi ki:

  Merhabalar örneği çok beğendim oğlumun ölçülerinde ancak örnekteki ip kaç numara şişle örülmüş acaba

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Ece Hanım. Bebe yünleri genelde kalınlığına göre 3 – 3,5 mm şişlerle örülüyor. Kullanacağınız ipin cinsine kalınlık ve inceliğine göre belirleyebilirsiniz şiş ölçülerini. İpin üzerinde bulunan etiketlerin üzerinde yazan şiş ölçülerinden birini tercih edebilirsiniz.

 12. Banu boylu dedi ki:

  Merhaba melek hanım arka kollar ve yaka kesiminden sonra on tarafa geçtiğimizde kolu alttan arttiriyoruz degil mi arka yukarıdan ön alttan artıyor sanirim

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Banu Hanım. Ön kısma geldiğinizde kollar önün bir kısmı ve arka bitmiş oluyor. Öne geldiğinizde lastik gibi görünün kısmı örüyorsunuz sadece

 13. Zuhal dedi ki:

  Merhaba örnek anlatımında yanlışlık var resimle anlatışınız farklı. İki kenarda 35 ilmek olunca 10 sıra örüp ondan sonra ortadan 20 ilmek kesilecek. Resminle anlatım farklı olunca ispanyolca çeviri yaptırdım resmin üzerinden.anlatıma ilave ederseniz benim gibi acemiler şaşırmaz.kolay gelsin

 14. Lütfiye dedi ki:

  merhaba viduyo çekip yutupta yayınlarsanız iyi olur yapılışını daha iyi öre biliriz

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba. Her modele video çekmek çok zor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler