Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ekşi Maya Yapımı

Kolay ekşi maya yapıyoruz. Son zamanlarda evimizde ekmek yapıyoruz. Bu dönemde coronavirüsten dolayı dışarı çıkamıyoruz. Hem hasta olmamak için hemde hastaysak eğer başlarına bulaştırmamak için. Alışverişlerimizi yaptık ve ailemizi, sevdiklerimizi ve ülkemizi korumak için kendimiz karantina altına alıyoruz. Dışarı çıkamadığımız için çıkmadığımız için de evde ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz. Eğer sizde evde ekmek yapımı tarifi yapmayı düşünüyorsanız ekşi maya yapımı hazırladık. Daha önce ekmek tarifleri hazırlamıştık. Bu tarifleri inceleyebilirsiniz. Ve hamur elde ettiğinizde bir parça maya yapmak için ayırabilirsiniz. Yemek tariflerinizin yanında kendi yaptığımız ekmeleri yiyebilirsiniz. Ve yaptığınız ekmeklerle kırmızı biberli ekmek tarifi yapabilirsiniz.

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Kolayca uygulayabileceğiniz bir tarif. Yaptığınız bir mayalı hamurdan, ekmek hamurundan bir parça ayırıyoruz. Buzdolabının normal kısmında saklıyoruz. Ve ekmek yapacağımız zaman kullanıyoruz. 1 hafta 10 güne kadar kullanabilirsiniz. Ve yaptığınız her ekmek hamurundan parça ayırabilir ve ekşi maya yapımını tazeleyebilirsiniz.

Evde nasıl ekşi maya hazırlayabiliriz. En pratik kolay tarifi video anlatımlı olarak hazırlamaya çalıştık. İlk olarak kuru maya ile ekmek hamuru yoğuruyoruz. Günlük yapmış olduğumuz ekmek tarifi. Yaptığımız ekmeği pişme aşamasına gelince tepsiye koymadan öncesinde ekmek hamurundan bir miktar ayırıyoruz. Ayırmış olduğumuz hamuru kapaklı kap içine koyuyoruz. 1 gün 1 gece 12 saat bekletelim oda sıcaklığında. Maya ekşime sağlayacaktır. Sonrasında buzdolabında saklayarak ekmek yapacağınız zaman kullanabilirsiniz. Ekşi mayalı ekmek yapmak isteyen hanımlarımız için kolay ekşi maya tarifini devamlı çoğaltarak aynı işlemi yaparak mayanızı kullanabilirsiniz. Her ekmek yapımında maya tazelenmiş olacaktır. Kendi emeğinizin mayası her zaman buzdolabında hazır kullanıma pratik olacaktır.

Ekşi Maya Yapımı 1

Ekşi Maya Yapımı

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler