Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Deprem Anında Neler Yapılmalı

Son günlerde yaşadığımız deprem gerçeği tüm çıplaklığıyla tekrar yüzümüze vurdu. Ülkemiz deprem kuşağında yer alıyor. Ve sarsıcı depremler yapıyoruz. Kahramanmaraş Pazarcık ve Kahramanmaraş Elbistan‘da 7,7 ve 7,6 şiddetinde depremler yaşadık. İki deprem arasında saatler var ve bu yüzden yıkıcılığı çok fazla oldu.  Yüzyılın en büyük depremini ülke olarak yaşadık. Tam 10 ilimiz büyük ölçüde etkilendi. Şehirler yıkıldı. Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Adıyaman en büyük kayıpları verdiğimiz şehirlerden. Bu depremden de tekrar anlıyoruz ki ülke olarak büyük küçük hepimizin bilinçlenmesi lazım. Deprem anında neler yapılmalı, deprem çantasında neler bulunur, deprem anında yapılacakları öğrenmeliyiz. Aile olarak sık sık deprem tatbikatları yapmalıyız ki deprem anında panik olmadan sakinliğimizi koruyarak kendimizi güvence altına almalı yaşam üçgeni oluşturmalıyız. Hatta bence ülke olarak deprem tatbikatı yapmalıyız.

Kahramanmaraş depremiyle hepimiz eksiklerimizi bir kez daha gördük. Binaların sğalamlıkları, arama kurtarma çalışmalarındaki eksikler, deprem sonrası toplanma alanlarında olan eksiklikler. Bu eksilerden biran önce ders çıkarılmalı ve diğer depremler yaşanmadan gerekli tüm önlemler alınmalı.  Mesela Müteahhitlerin şartları ağırlaştırılmalı, denetimler sıklaştırılmalı, sağlam binalar yapılmalı. Deprem sonrası kullanılacak malzemeler artırılmalı. Güvenli evler güvenli kentler oluşturulmalı. Hazırsak deprem anında yapılması gerekenleri öğrenelim.

Deprem Anında Neler Yapılmalı

AFAD Deprem Anında Yapılması Gerekenler

AFADın hazırlamış olduğu video ile deprem anında neler yapmalı detaylarıyla öğreneceğiz. Deprem anında kapı eşiği güvenli mi, deprem anında nereler güvenli onu öğreneceğiz. Bu sayede bu video ile bilinçlenecek kendimizi ve sevdiklerimizi deprem anında yaşam üçgeniyle korumaya alacağız.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler