Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dantel Örgü Bardak Altlığı Yapılışı

Dantel motiflerle yapılmış çok şık örgü bardak altığı yapılışı. Bu güzel motifleri birleştirerek farklı örgü modelleri de yapabilirsiniz. Mesela çok güzel bebek battaniyesi modelleri yapabilirsiniz. Çok şık ev dekorasyonu için kırlent modelleri yapabilirsiniz. Yazlık bluz modelleri, hırka ve yelek modelleri de yapabilirsiniz.

Daha öncede sizlerle tığ işi bardak altığı yapımından bahsetmiştik. Şimdi anlatacağımız modelde çok şık. Tıpkı daha önceki anlatımlarımız gibi. Başlıyoruz. Hazır mı ipler.

Dantel Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Pamuklu dantel ipliği
  • 1.25 mm tığ
  • Makas

Motifin boyutları 10 x 10 cm ebatlarında oluyor. Farklı kalınlıkta bir ip ve tığ ile boyutlar değişebilir. Sizlere önce modelin şemasını vermek istiyorum. Hemen altında da anlatımını bulacaksınız.

Dantel Örgü Bardak Altlığı Yapılışı 2

1.tur : Sihirli halka içine 16 sık iğne yaparak başlayalım.

2.tur : 3 zincir çekelim. Yanından devam ederek 2 trabzan yapalım. Ve son ilmekleri birlikte örelim. 3 zincir çekelim. 2 trabzan yapıp son ilmekleri birlikte örelim. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

3.tur: 3 zincir çekelim. İlk yuvanın içine yanından devam ederek 4 trabzan yapalım. 2 zincir çekelim. Ve diğer yuvaya gelip 5 trabzan yapalım . Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

4.tur: Bir önceki turda yaptığımız işlemi yapıyoruz. Fakat aralarda 5 zincir çekerek.

5.tur : Bu turda yine trabzanlar üzerine 5 trabzan yapıyoruz. Ama son ilmekleri birlikte örüyoruz. Aralarda ise 7 zincir çekip yuvanın üzerine sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 7 zincir çekip trabzanlar üzerine gelerek son ilmekleri birlikte örerek 5 trabzan yapıyoruz.

6.tur : 3 zincir çekip ilk yuvanın içine sık iğne ile batıyoruz. Sonra 9 zincir çekip yuvalar üzerine sık iğne ile batarak tekrar yuvalar yapıyoruz. Bu turu bu şekilde tamamlıyoruz.

7.tur : 3 zincir çekiyoruz. İlk yuvanın içine 10 trabzan yapıyoruz. Yanındaki yuvaya sık iğne ile batıyoruz. Hemen bir sonraki yuvaya 11 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.

8.tur : Tura 1 zincir çekerek başlıyoruz. Hemen yanındaki yerden devam ederek sıra sonuna kadar şemada gördüğünüz gibi trabzanlar üzerine sık iğne yaparak ilerliyoruz.

9.tur : Bu turda da bir önceki turda yaptığımız gibi sık iğne yaparak örüyoruz. Tek farkı yaprakların ortasına geldiğimizde 3 zincir çekip sık iğne tepesine batmak.

Model yapılışı bu kadar arkadaşlar. Çok şık oldular.

Dantel Örgü Bardak Altlığı Yapılışı

Dantel Örgü Bardak Altlığı Yapılışı 1

Dantel Örgü Bardak Altlığı Yapılışı 3

Kaynak : http://anabeliahandmade.blogspot.com.tr/2015/04/vintage-coasters-updated-free-written.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler