Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Çarpı İşi Nasıl Yapılır?

Çarpı işi etamin modellerine yeni başlayan arkadaşlar için nasıl yapılır bir yazı hazırlamak istedik. Özelden bizlere ulaşan nasıl yapıldığını soran arkadaşlar için. Umarım açıklayıcı , onlar ve herkes için faydalı olur. Kanaviçe etamin örneklerini birçok alanda kullanıyoruz. Kanaviçe doğum panosu modellerinde , etamin seccade modellerinde, kitap ayracı modellerinde, çanta modellerinde, etamin kolye modellerinde ve daha birçok alanda kullanıyoruz. Kanaviçe harf şablonları ile çok güzel panolar , kolyeler yapıyoruz. Kişiye özel anı panoları hazırlıyoruz. Havlular üzerine işleme yapıyoruz. Masa örtüsü takımları, mutfak , salon takımları , kazak süslemelerinde çarpı işini kullanıyoruz. Bugün sizlere çarpı işi yapımından bahsetmek istiyorum. Yeni başlayanlar, başlamayı düşünenler, nasıl yapılır diye soranlar için.

Kanaviçe Çarpı İşi Nasıl Yapılır?

Şimdi bahsedeceğimiz tekniği örgü süslemelerinde de kullanabilirsiniz. Tunus işi örgüde süslemede kullanabilirsiniz. Düz örgü süslemelerinde kullanabilirsiniz. Etamin işi şablonlarından hangi modeli işleyeceğinize , nasıl bir kumaş kullanacağınıza karar verdikten sonra deseninize uygun renklerde ipleri ve goblen iğneyi aldıktan sonra işlemeye başlayabiliriz. Etamin kumaş ve türevleri kullanacaksınız kumaşlar üzerinde küçük delikler oluyor. Onlar bizim işlemeyi yapacağımız alanlar. 4 kare oluşturan deliği işleme yaparken baz alacağız. Bu 4 kareden x oluşturacağız.

4 kare üzerinden gidersek sol alt delikten iğnemizi geçirip ipi çekiyoruz. Daha sonra sağ üst köşeden iğneyi batırıp sol üst delikten iğneyi çıkartıyoruz. Ve ipi çekiyoruz. Şimdi sağ alt delikten iğneyi batırıp sol üst delikten çıkartıyoruz. İlk çarpımız hazır. Şimdi işleyeceğiniz desenlere göre diğer çarpıları yapabilirsiniz.

Grafikte iğneyi ilk etapta sağ alttan geçirme işlemi yapılarak çarpı oluşturulmuştur.

Çarpı İşi Nasıl Yapılır?

Çarpı İşi Nasıl Yapılır? 1

Aşağıda resimde gördüğünüz gibi önce çarpıların yarısını daha sonra diğer yarısını da işleyerek yapabilirsiniz.

Çarpı İşi Nasıl Yapılır? 2

Örgü üzerinde de çarpı varmış gibi düşünüp işleme yapabilirsiniz.

Çarpı İşi Nasıl Yapılır? 3

Sizler için küçük bir kelebek şablonu.

Çarpı İşi Nasıl Yapılır? 5

Ve uygun desene göre işlemeleriniz bittiğinde ortaya çıkan sonuca sizde bayılacaksınız.

Çarpı İşi Nasıl Yapılır? 4

Çarpı İşi Nasıl Yapılır? 6

Kaynak : http://breiclub.nl/over-haken/borduren-op-je-haakwerk/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler