Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Batik Boya Yapılışı

Batik boya her türlü işlemde kullanılabilir. Masa örtülerinde, elbiselerde, nevresim takımlarında, duvar süslerinde şalda, eşarpta. Batik boya nedir ? Batik boya düz kumaşa ipliklerle, düğmelerle desen oluşturma işlemidir. Batik ilk olarak  Endonezya da ortaya çıkmıştır. 16. yy. da seyahate çıkanlar tarafından keşfedilmiştir. Biz bugün batik boyadan çocuklarımız için zıbın yapacağız. Hazırladığınız bu zıbınları hediye götürebilir, satabilir, çocuklarınız için kullanabilirsiniz.

Daha öncede yine çocuklarımız için aldığımız zıbınlar üzerine baskılı bebek t-shirt nasıl yapılır  içeriğimizi inceleyerek bebek kıyafetleri üzerine baskılar yapabilirsiniz. Sitemizi inceleyerek daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Batik Boya Yapılışı 3

Batik Boya Nasıl Yapılır ?

  • Beyaz zıbın
  • Renkli kumaş boyası
  • İp

Batik Boya Yapılışı 7

Batik boyamızı yaparken akordeon tekniği kullanacağız. Küçük adamlarınız için renk renk zıbınlar hazırlayabilirsiniz. Beyaz zıbını kenar kısmından başlayarak akordeon şeklinde resimdeki gibi katlayalım.

Batik Boya Yapılışı 5

Batik Boya Yapılışı 8

Daha sonra ip kullanarak zıbını sıkıca bağlayalım.

Batik Boya Yapılışı 6

Aldığımız kumaş boyaları üzerindeki kullanım talimatına  göre hazırlayalım. Hazırladığımız zıbınları boyanın içine batıralım ve yeterli sürede bekletelim.

Batik Boya Yapılışı 4

Daha sonra zıbınları çıkartıp yıkayalım. Ellerinizin boya olmaması için eldiven giyebilirsiniz. Yıkadıktan sonra kurumaya bırakalım. Batik boya zıbınımız hazır. İstediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Bu yöntemle farlı kıyafetlerinizi de boyayabilirsiniz. Etek, batik elbise, masa örtüleri, runnerler, tişörtler yapabilirsiniz.

Batik Boya Yapılışı

Batik Boya Yapılışı 2

Batik Boya Yapılışı 1

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler