Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Amigurumi Kovboy Şapka Nasıl Yapılır?

Amigurumi oyuncakları yaparken kullanacağınız çok güzel örgü kovboy şapka yapımından bahsedeceğim. Yenidoğan fotoğrafçılığında da kullanabilirsiniz. Amigurumi bebek örüp bu güzel şapkayı aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Çok şık amigurumi doll yapıp farklı aksesuarlarla destekleyebilir örgü oyuncak modellerinizi daha şık hale getirebilirsiniz.

Biliyorsunuz son zamanlarda yenidoğan fotoğrafçılığı da çok gündemde ve çok önemli. Fotoğraf çekimlerinde çeşitli aksesuarlar kullanılıyor. Bizde daha önceki yazılarımızda bu tarz örgü modellerine yer vermiştik. Şimdi de kovboy şapkası yapıyoruz. Hadi başlayalım.

Amigurumi Kovboy Şapkası Yapılışı

Malzemeler

 • Orta kalınlıkta iplik
 • 6 mm tığ

Boyutları yenidoğan boyutunda. Sizler sayıları artırarak veya azaltarak daha büyük veya küçük örgü şapka modelleri yapabilirsiniz.

1.tur : Sihirli halka yaparak başlayalım.

2.tur : 1 zincir çekip halka içine 8 sık iğne yapalım.

3.tur : Her ilmeğe iki kez batarak 16 sık iğne yapalım.

4.tur : İlk ilmeğin içine 2 tekli trabzan yapalım. Bir sonraki ilmeğe 1 tekli trabzan yapalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim. 7 kez. 24 tekli trabzan olacak.

5. tur : İlk ilmek içine 2 tekli trabzan yapalım. Şimdi 3 ilmeğe 1 tekli trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar  bu şekilde örmeye devam edelim. 7 kez. 34 tekli trabzan olacak.

6.tur : İlk ilmek içine 2 tekli trabzan yapalım. Sonrakine yine 2 tekli trabzan, sonra 1 tekli trabzan yapalım. Şimdi ise iki ilmeği birlikte örerek tekli trabzan yapalım. Önümüzdeki 2 sıraya tekli trabzan yapalım. Sonrakine 1 trabzan yapalım. Sonraki ilmeğe aynı yere 2 trabzan yapalım. Sonra ise sıra ile 1 tekli trabzan , aynı yere 2 tekli trabzan yapalım. Sonraki 3 sıraya trabzan yapalım. Sonraki 2 sıra içine aynı yere 2 trabzan yapalım. Şimdi sırası ile trabzan, tekli trabzan, aynı yere 2 tekli trabzan, birlikte 2 tekli trabzan olarak örelim. Yine devam ederek tekli, aynı yere 2 tekli, tekli ve trabzan yapalım. Sonraki iki sıra içine aynı yere 2 trabzan ve trabzan yapıp tamamlayalım. Bu kısım şapkanın ön tarafı olacak. Sonraki sıraya aynı yere 2 trabzan ve tekli trabzan yapalım. ( 44 )

7.tur : Önümüzdeki 14 sıraya tekli trabzan yapalım. Sonraki 16 sıra boyunca iki ilmeği birlikte örerek tekli trabzan, ve tekli trabzan olarak yapalım. Sonraki iki sırayı tekli trabzan, iki ilmeği birlikte tekli trabzan , tekli trabzan olarak bitirelim. (40)

8.tur : 12 sıraya tekli trabzan yapalım. Sonraki sıraya 1 tekli trabzan, 2 ilmeği birlikte örerek trabzan yapalım. Önümüzdeki 18 sıra boyunca iki ilmeği birlikte tekli trabzan, 1 tekli trabzan olarak tamamlayalım. Sonraki 5 sırayı tekli trabzan yaparak tamamlayalım. (38)

9-11. tur : 38 tekli trabzan olarak tamamlayalım.

Kenar kısımları için ön ilmeklere batarak 1 sık iğne, aynı yere 2 sık iğne olarak örelim. (57) Bir sıra artırma yapmadan trabzan örelim. Bir sonraki turda bir tekli, aynı yere 2 tekli trabzan yaparak tamamlayalım. (67)

Daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amigurumi Kovboy Şapka Nasıl Yapılır? 1

Amigurumi Kovboy Şapka Nasıl Yapılır?

Amigurumi Kovboy Şapka Nasıl Yapılır? 2

Benzer İçerikler
7 thoughts on “Amigurumi Kovboy Şapka Nasıl Yapılır?”
 1. Melis dedi ki:

  Süpermiş yaaa oğlum 6 yaşında acaba ölçüleri neyapmam lazım çok beğendim tarifi böyle birşey arıyordum tesadüfen buldum çok sevindim harikasınız

  1. Melek dedi ki:

   İlginiz için biz teşekkür ederiz. Ölçüler kullanacağınız ipe göre değişiklik gösterebilir. Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz. https://mimuu.com/cocuk-sapka-olcusu-nasil-alinir/

 2. Melis dedi ki:

  Cok teşekkür ederim harikasınız

 3. Pixiu dedi ki:

  Tarifte anlamadığım nokta trabzan ile tekli trabzan arasında ne fark var acaba?

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba. Tekli trabzanda ilmek alarak batıp sık iğne gibi ama tüm ilmekleri tek seferde örerek yapıyorsunuz. Trabzanda ise ilmek alarak batıp 1 + 2+ 2 şeklinde veya 2 + 2 şeklinde ilmekleri örüyorsunuz. Buradan bakabilirsiniz. https://mimuu.com/amigurumi-orgu-kisaltmalari-ve-terimleri/

 4. Özlem dedi ki:

  Benim kafam cok karisti videosu yokmu acaba? Cok güzel olmus ellerinize saglik

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım. Haklısınız. Bende çeviri yaparken zorlanmıştım. Maalesef bizde videosu yok. Belki youtubede bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler