Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Şiş Örgü Terimleri

Şiş örgüye yeni başlayanlar için güzel bir yazı hazırladık. Etrafınızda sorup öğrenebileceğiniz birisi yoksa bu yazı sayesinde kolaylıkla şiş örgü ilmek atma, düz örgü, ters örgü işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Daha önce sizlere 6 yöntemle anlatımlı şiş örgü tekniklerini anlatmıştık. Şimdi hem resimli hem de videoyu olarak anlatmaya çalışacağız. Temel olan şiş örgü tekniklerini ördükten sonra örgü modellerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Mesela haraşo örgü modeli sadece düz ilmek yapılarak örülüyor. Bizim sizlere daha önce anlattığımız haroşa örgü nasıl örülür  modelli ise  olandı. Sizler tarafından çok merak edilen bir modeldi. Yine son zamanlarda çokça duyduğumuzVideolu kaynana öremez gelin giyemez örgü modelini de rahatlıkla örebilirsiniz.

Şiş Örgü Teknikleri Yapılışı

Örgüye Nasıl Başlanır?

1- İlmek Atma

İpin uç kısmından biraz  öreceğimiz modele göre uzunca alalım. İpi daha sonra u şekline getirelim. Ve içine şişi yerleştirelim. Kalan kısmı aşağıda ilmek atma resimli anlatım ve ilmek atma yapılışı videodan izleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 4

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 22

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 18

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 13

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 21

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 6

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 12

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 2

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 8

 

2- Düz Örgü Nasıl Örülür?

Şişimize ilmekleri attık. Şimdi düz örgüye geçebiliriz. İlk ilmek genelde kenar ilmeği olarak boş örmeden diğer şişe alınır. İkinci ilmekte iken şişi kendimizden taraftan değil de diğer taraftan ilmeği içine geçirelim. Şişe ip dolayıp ilmeğin içinden geçirelim. İlk ilmeğimizi attık. Düz örgü yapılışı resimli anlatım ve düz örgü yapılışı video ile daha kolay bir şekilde örebilirsiniz.

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 14

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 16

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 7

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 10

3- Ters Örgü Nasıl Örülür?

İlmeğin içine şişimizi kendimizden taraftan geçiriyoruz. Şişe ip dolayıp ilmeğin içinden geçiriyoruz. Ters örgü yapımı resimli anlatım, ters örgü yapımı video :

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 1

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 9

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 23

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 20

Düz örgü ve ters örgünün nasıl örüldüğünü videolu anlatımla öğrenelim.

4- Şiş Örgü Bitirme Nasıl Yapılır?

Aşağıda iki farlı şiş örgü bitirme yapımını göreceksiniz. Bir ilmeği örüp diğerini üzerinden geçirerek kesme yaparak veya iki ilmeği birlikte örerek. Şiş örgü bitirme yapımı resimli anlatım ve şiş örgü bitirme yapımı video :

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 11

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 15

Videolu, Şiş Örgü Terimleri

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 3

 

Örgünün ön yüzü ve arka yüzü. Şiş örgüde temel işlemleri öğrendik. Bu kadar kolay arkadaşlar. Artık rahatlıkla yapabilirsiniz.

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 17

Videolu, Şiş Örgü Terimleri 19

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler