Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Şiş Örgü Buklet Modeli Nasıl Yapılır?

Modelin başka bir ismi var mı bilmiyorum. Orjinal isminde buklet örgü olarak geçiyor. Yapılışı çok kolay ve zevkli bir örnek. Birçok örgünüzde kullanabilirsiniz. Bebek örgü modelleri ve yapılışlarında, hırka modellerinde , atkı şapka modellerinde, yelek modellerinde kullanabilirsiniz. Nasıl yapıldığını birazdan ayrıntılı bir şeklide paylaşacağız. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa sorabilirsiniz.

Buklet Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Şiş Örgü Buklet Modeli Nasıl Yapılır?

Modele başlarken şişe ilmekleri 3 ve katları olacak şekilde atıyoruz. Modeli kavramak açısından şişe ilmek sayısını az atarak başlayalım. 33 ilmek atarak başlayalım.

1.tur : İlk ilmeği örmeden şişe alalım. 1 ilmek ters olarak örelim. 1 ilmek düz olarak örelim. 3 ilmek ters olarak örelim. 1 ilmek düz örelim. Sıra sonuna kadar bu şekilde 3 ilmek ters 1 ilmek düz olarak örelim.

2.tur : Arka sırayı göründüğü gibi örüyoruz. Yani düz görünenler düz ( 1. turda yaptığımız ters ilmekler ) , ters görünen ilmekler ters ( bir önceki turda düz olarak ördüğümüz ) olarak örelim.

3.tur : İlk ilmeği örmeden diğer şişe alalım. 1 ilmek ters olarak örelim. 1 ilmeği düz olarak örelim. İlmeği şişten çıkartmayalım. Şişe 1 kez ip dolayıp aynı yere batarak 1 kez daha düz örelim. Yani 1 ilmek içinden 3 ilmek çıkarttık. 3 ters olarak örelim. Düz ilmeğe geldik. Düz ilmeğin içinden 3 ilmek çıkartalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim.

4.tur : İlk ilmeği örmeden diğer şişe alalım. 2 ilmeği düz olarak örelim. 1 ilmek örmeden diğer şişe alamı. 1 ilmeği ters olarak örelim. 1 ilmeği diğer şişe örmeden alalım. ( 1 ilmek içinden 3 ilmek çıkarttığımız kısım ) 3 ilmek düz olarak örelim. Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim.

5.tur : İlk ilmeği örmeden diğer şişe alamı. Sonraki 2 ilmeği birlikte düz olarak örelim. 1 ilmek düz örelim. 2 ilmeği birlikte düz olarak örelim. ( Az önce örmeden diğer şişe aldığımız kısımlar.) 1 ilmek ters örelim. Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim.

6.tur : Arka sıra göründüğü gibi örülecek.

Modelin yapılışı bu şekilde . 6 turun tekrarından oluşuyor. Nasıl yapıldığını videolu olarak görelim.

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler