Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu Selanik Örgü Modeli Yapılışı

Merhaba arkadaşlar. Sizlere selanik örgü modeli yapımını göstermek istiyorum. Birde selanik modelinin yalancı olanı var.  :-) Yani daha kolay olanı. Ben eşime yalancı selanik modelinden boyunluk modeli yaptım. 60 ilmekten başladım ve iki ipten yaklaşık 130-140 cm civarında örüp birleştirdim. Kendisi severek kullanıyor. Tabi birde ben örünce  :-) . Ben yalancı selanik modelini 3 düz 3 ters olarak her iki yüzden de aynı şekilde örmüştüm. Çok şık bir model. Ben çok seviyorum. Her iki yüzdenden desen aynı oluyor. Her türlü örgüye çok yakışıyor. Derya Baykal ögülerinde de bir çok defa yalancı selanik yapılışını göstermişti.

Selanik Örgü Modeli Nasıl Yapılıyor ?

Videolu Selanik Örgü Modeli Yapılışı 1

İlmeklerimizi çift sayı olacak şekilde şişe atalım. Selanik örgü modeli biraz esneyen , genişleyen bir model olduğu için örmek istediğiniz ilmek sayısından biraz daha az olarak ilmek atarak başlayabilirsiniz. İlmekleri attıktan sonra ilk ilmeğimizi aşağıda videoda gördüğünüz gibi ipi şiş üzerinde tutarak boş olarak alalım. Daha sonraki ilmeği ters olarak örelim. 1 ip dolayalım. 1 ilmek boş alalım. 1 ilmek ters olarak örelim. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

Örgünün diğer yüzüne gelince yine ilk ilmeği dolarak boş olarak alalım. Şimdi iki ilmeği bir önceki turda ördüğümüz ve doladığımız ilmekleri birlikte ters olarak örelim. Tur sonuna kadar şişe bir ip dolayalım, 1 ilmek boş alalım ve iki ilmek birlikte örelim.

Bu iki turu tekrar ederek istediğimiz örgüyü örebiliriz. Aşağıda izleyeceğiniz selanik örgü modeli videosu sizin modeli çıkartmanızda daha çok kolaylık sağlayacaktır.

 

İki renkli selanik örgü modeli nasıl yapılır. Videoda bulabilirsiniz.

Takipçilerimizden Nuray Turan Hanımın yapmış olduğu iki renkli selanik örgü modeli.

Videolu Selanik Örgü Modeli Yapılışı 1

Videolu Selanik Örgü Modeli Yapılışı 2

Kaynak : http://www.knittingstitchpatterns.com/2014/12/brioche-stitch.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler