Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Ajurlu Baklava Dilimi Örgü Nasıl Yapılır?

Kazak modellerinde, hırka modellerinde, bebek örgü modellerinde kullanacağınız güzel bir örnek. Yapılışını sizlere anlatımlı ve videolu olarak vereceğiz. Çok şık bebek hırka modelleri, bebek yelek modelleri yapabilirsiniz. Angora ipliklerle dikdörtgen şal modelleri yapabilirsiniz. Şiş örgü modelleri , tığ işi örgü modelleri ve daha fazla anlatımlı örgü modelleri yapılışını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ajurlu Baklava Dilimi Örgü Modeli Yapılışı

Modele 23 ve katları  + 2 ilmek atarak başlıyorsunuz. Bir model 23 ilmekten oluşuyor. Şemada sadece ön yüzde uygulanacak işlemler gösterilmiştir.

Videolu, Ajurlu Baklava Dilimi Örgü Nasıl Yapılır?

Şemada noktalar ters ilmeği gösteriyor. Artılar ise düz ilmeği. Daireler şişe 1 kez ip dolamayı gösteriyor. Kenarda bulunan çizgiler arasındaki artılar 2 ilmeği 1 + 1 ilmek değiştirip düz olarak örmeyi temsil ediyor. Sağ köşeden yarım üçgen 2 ilmeği birlikte düz örmeyi temsil ediyor. Sol köşeden yarım üçgen ise sola kesme işlemi. 1 ilmeği örmeden alıyoruz. Diğer ilmeği örüyoruz. Örmeden aldığımızı üzerinden geçiriyoruz.

Videolu, Ajurlu Baklava Dilimi Örgü Nasıl Yapılır? 1

  • Modeli kurarken kenardaki ilmekleri Yani 2 ilmeği 1 + 1 olarak yer değiştirip öreceğiz. Anlatımda bu kısımlara yer verilmeyecek. Dikkat ediniz.
  • Arka sıralar göründüğü gibi örülecek. Yani düz görünen ilmekler düz, ters görünen ilmekler ters örülecek.

1.tur : Şişimize ilmekleri atarak başlayalım. İlk ilmeği örmeden diğer şişe alalım. Sonraki 2 ilmeği 1 + 1 olacak şekilde yer değiştirip düz olarak örelim. 5 ters, 8 ilmek kalana kadar 1 düz , 1 ters, 5 ters, 1 + 1 ilmek yer değiştir ve düz ör, 1 ters bu turu bu şekilde tamamlıyoruz.

3.ve 5. tur : 1. turu tekrar et.

7.tur : Kenar ilmeklerini ördükten sonra 4 ters ör. 2 ilmeği birlikte düz ör, 1 kez ip dola, 2 ilmeği birlikte düz ör, 1 ip dola, 2 ilmeği birlikte ör, 1 dola, 1 ters, 1 dola, 1 ilmeği örmeden al diğer ilmeği ör  örmeden aldığını üzerinden geçir. Bu işlemi dolama ile birlikte 2 kez daha tekrar ediyoruz. 2 sinden de 3er tane olacak. 3 dolama 3 kesme. 4 ters örüp kenar ilmeklerini yapıyoruz.

Modelde ilk 7 turun yapılışı bu şekilde . Kalan kısımları şemadan ve videodan takip ederek yapabilirsiniz. Şemanın sembollerinin anlamlarını sizlere verdik. Kolayca yapacağınızı düşünüyorum. Sadece yeni başlayanlar biraz zorlanabilirler.

Kaynak : http://svetlanatim.blogspot.com.tr/2016/03/340.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler