Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Örgü Yazlık Şapka Yapılışı

Yazın da örgü aksesuar modellerinden vazgeçmiyoruz. Kızlarımız için çok güzel örgü şapka modelleri yapıyoruz. Tığ işi örgü modellerinden vazgeçmiyoruz. Güzel bir model daha yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde sizlere şapka ölçüsü nasıl alınır bahsetmiştik. Oradan çocuklarınız için uygun olan şekilde örebilirsiniz. Tığ işi şapka modellerinden çapraz fıstıklı bere yapılışı da çok beğenilen modellerimizden. Yine fıstıklı bere yapılışı da bu senenin çok örülen örgü bere modelleri ve yapılışından.  Şimdi yaza uygun bir şapka yapılışından bahsedeceğiz. Örerken aklınıza takılan bir soru olursa sorabilirsiniz.

Tığ İşi Örgü Yazlık Şapka Nasıl Yapılır?

Her zaman olduğu gibi sizlere şapkanın önce şemasını verelim. Şemadan takip ederek örnek isteyen arkadaşlarımız için. Şemada nokta ve üzerinde sayı ile belirtilmiş yatay çizgiler zinciri temsil ediyor. Düz çizgiler sık iğneyi temsil ediyoruz. ( İsteyenler bu kısmı tekli trabzan olarak yapabilir.) Üzerinde 1 çizgi bulunan yatay çizgi trabzanı temsil ediyor. 1 çizgi tığa kaç geç ip dolamanız gerektiğini gösteriyor. 3 çizgi bulunan ise 3 kez ip dolamanız gerektiğini. X lar yine sık iğneyi temsil ediyor. İşte şapkanın şeması.

Tığ İşi Örgü Yazlık Şapka Yapılışı

1.tur : 10 zincir çekerek halka oluşturalım.

2.tur : 3 zincir çekerek tura başlayalım ve 20 trabzan yapalım.

3.tur : Yine tura 3 zincir çekerek başlayalım. Ve aralarda 1 zincir çekerek 20 trabzan yapalım.

4.tur : 5 zincir çekerek başlayalım. Bu kez aralarda 2 zincir çekerek 20 trabzan yapıyoruz.

5.tur : 3 zincir çekelim. İlk yuvaya 4 trabzan yapalım. Bir sonraki yuvaya sık iğne ile batalım. Tekrar 4 zincir çekelim. Bir sonraki yuvaya 4 trabzan yapalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim.

6.tur : Bu turda yuvalar oluşturuyoruz. 9 zincir çekerek bu turu yuva oluşturarak devam ediyoruz.

Sizlere şapkanın başlangıç kısmının yapılışını şemadan takip ederek anlatmaya çalıştım. Kalan kısımları siz şemadan yapabilirsiniz. Şapka bittiğinde çok şık duruyor. Güneş gibi sıcacık sarı bir şapka.

Tığ İşi Örgü Yazlık Şapka Yapılışı 1

Tığ İşi Örgü Yazlık Şapka Yapılışı 2

Tığ İşi Örgü Yazlık Şapka Yapılışı 3

Tığ İşi Örgü Yazlık Şapka Yapılışı 4

 

Kaynak : http://mark-mari.blogspot.com.tr/2016/06/blog-post.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler