Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Önceden o kadar çok kitap okurdum ki 500-600 sayfalık kitapları 4-5 günde bitirdiğim olurdu. Çok seviyorum kitap okumayı ama artık eskisi gibi okuyamıyorum. Doğum yaptıktan sonra elime kitap almak baya zorlaştı. Aldığımda ise bir kaç sayfa anca okuyabiliyorum. Bu da beni üzüyor. Kitap okurken bazen kitap ayracı bulamazdım. Onun yerine kalem, gazete kağıdından bir parça. Herhangi bir kağıt. O anda ne bulursam yerimi kaybetmemek için kitabın arasına yerleştirirdim. Ama şimdilerde tığ işi kitap ayraçları yapıyorlar ve çok güzel oluyor. Bende heveslendim ve bir tane ördüm. Sizde örmek istersiniz belki diye paylaşmak istedim.

Örgü Kitap Ayracı Nasıl Yapılır ?

Tığ İşi Kitap Ayracı Yapımı 5

Açık yeşil, koyu yeşil ve sarı iplik hazırsa ilk önce 85 zincir çekelim.

Tığ İşi Kitap Ayracı Yapımı 2

Her bir zincirin üzerine sık iğne örelim.

Tığ İşi Kitap Ayracı Yapımı 3

3 zincir çekelim. Yanına aynı yere 4 ikili trabzan yapalım.

Tığ İşi Kitap Ayracı Yapımı 1

3 zincir çekip dönelim. Yanına ilk üç sıraya iki trabzan yapalım. Kalan son iki sıraya bir trabzan yapalım.

Tığ İşi Kitap Ayracı Yapımı 6

Şimdi ipliğin rengini değiştirip açık yeşil ipe geçelim. İlmeklerin bize bakan kısmına batarak 3 zincir çekelim ve ilmek kaydırma ile sabitleyelim.

Tığ İşi Kitap Ayracı Yapımı 4

Şimdi de sarı renkli ipimize geçelim. Arkada kalan ilmeğe sarı ipi sabitleyelim. 8 zincir çekelim. Sırası ile 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 3 ikili trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne ile bitirip yan ilmeğe batalım. Tekrar 8 zincir çekelim ve aynı işlemi tekrar edelim.

Tığ İşi Kitap Ayracı Yapımı 7

Örgü kitap ayracı 7 yaprak olana kadar aynı işlemi tekrar edelim. Ve kitap ayracı hazır. Kitap okumayı seven arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Çok şık bir kitap ayracına sahip olacaklar ve bu ayraç sizin kendi ellerinizden çıkacak. Tamamen el emeğiniz olacak.

Tığ İşi Kitap Ayracı Yapımı

 

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler