Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Özel Gün ve Gecelerde Makyaj Nasıl Yapılmalıdır?

Kadınlar için dış görünüş çok önemli bir detaydır. Giyimlerin takılarına kadar dikkat eden kadınlar muazzam görüntüye ulaşmak için her ayrıntıyı düşünmektedirler. Durum böyleyken makyaj işi bayanlar için daha önemli bir detay oluşturmaktadır. Makyaj yapımının hızlı gelişimi ve bol çeşitli olması bayanların dikkati çekmeyi başarmıştır. Kusursuz görünmek her bayanın hayalidir. Tüm güzelliği ortaya çıkaran ufak dokunuşlar olmak istenilen görüntüye kavuşmayı sağlar. Makyaj ile binlerce tarzda yapılan dokunuşlar tüm yüz hatlarını ortaya çıkarır ve muhteşem görünmeyi sağlar.

Özel Gün Ve Gecelerde Makyaj Nasıl Yapılmalıdır?

Makyaj yapmak bu kadar yaygınken doğru dokunuşlar yapmak oldukça önemlidir. Bir makyaj malzemesinin seçimi bile makyaj için önemli bir detaydır.  Günlük makyajlarda dikkat edilmesi gereken detaylar farklı özel günlerde daha farklı olmak durumundadır. Günlük yapılan makyaj daha sade bir haldedir. Bu durumun tersi olarak özel günlerde mutlaka daha dikkat çeken renkler ve dokunuşlar tercih edilmektedir. Ama bilinmesi gereken bir durum vardır. Gece makyajları ve özel günlerde yapılan makyajlar illa çok gösterişli olmak zorunda değildir. Doğru dokunuşlar ve iyi tanınmış bir cilt en muhteşem makyajları oluşturmaya yeterlidir.

Özel Günlerde Makyaj Yaparken Bunlara Dikkat Edin

 • İster özel günlerde isterse gece makyajında mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bir bayan öncelikle cilt tipini tanımalıdır ve cildine uygun makyaj malzemelerine sahip olmalıdır.
 • Yağlı bir cilde çok nemli ve fazla yağlı gösterecek bir fondöten seçimi yapılabilecek en yanlış seçim olacaktır. Yağlı bir cilde sahip olan bayanın mat bir fondöten seçerek cildini tamamlaması gerekmektedir.
 • Tam tersi ile kuru cilde sahip olan bir bayan nemli fondöten seçimi ile cildini daha parlak göstermelidir. Makyaj için en önemli detay cildin alt yapısını makyaja hazırlamaktır. Cildin yapısını makyaja uygun hazırlayamamak tüm ayrıntıları ve dokunuşları boşa çıkaracaktır.
 • Cilde uygun fondöten seçiminden sonra mutlaka göz makyajı için pratik yapılmalıdır. Gözlerin ön plana çıkacağı bir makyaj için doğru renkler kullanılmalı ve doğru fırçalar seçilmelidir. Özellikle gece makyajı yapmak isteyen bayanlar göz makyajlarını ön planda isterlerse cilt rengine uygun buğulu bir göz makyajı tercih etmelidirler.
 • Gözlerin ön planda olduğu bir makyaj da koyu renkli ruj kullanmak kötü bir görüntüye sebep olacaktır. Mutlaka dikkat edilmeli ve arada uyumlu bir geçiş yakalanmalıdır. Mat rujlar ile tamamlanan mükemmel bir göz makyajı en özel günlere uygun bir makyaj türüdür.
 • Bir makyajda bütünlük oldukça önemlidir. Özel günlerde ve gecelerde makyaj yapmak elbise seçimi oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bu durumla karşılaşıldığında mutlaka elbisenin daha önceden seçilmesi mantıklıdır. Elbise üzerinden yola çıkılarak cildinize daha iyi ve hakkettiği gibi bir makyaj yapabilirsiniz. Elbisenizde ki renkler sizin için makyajı daha kolay bir hale getirecektir.
 • Esmer tene sahip bayanların cilt renklerinden dolayı daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Koyu renkler kullanmak cilt renklerini kapatmalarına sebep olmaktadır. Bu yüzden koyu renkli bayanların daha pembe alt tonları ile makyaj yapmaları önerilmektedir.
 • Sarışın bayanlar için önerilen renk tonu ise kemik renklerdir. Böylece daha canlı bir görünüm kazanabilmektedirler.
 • Gece makyajı için çok göze batmak her zaman iyi durmamaktadır. Cildinize ve karakterinize uygun bir makyaj tüm güzellikleri size getirmektedir.
 • Özel gün ve gecelerde en çok tercih edilen göz makyajı, dumanlı siyah göz makyajıdır. Tercih edilen bu göz makyajı gözlerin daha keskin ve güzel görünmesini sağlamaktadır.
 • Özel gün ve gecelerde makyajınızı tamamladıktan sonra mutlaka yanınızda bir adet ruj bulunmalıdır. Böylece makyajınızı taze görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Özel Gün ve Gece Makyajı Yaparken İzlenmesi Gereken Yol

Öncelikle makyaj öncesi cildin makyaja hazırlanması gerekmektedir. Cildinize bir gün önceden bile peeling yapabilirsiniz. Cildinizi rahatlatarak makyajınıza uygun bir zemin hazırlayabilirsiniz. Cildin nem dengesi sağlandıktan sonra mutlaka cilde uygun bir baz ile cilde masaj yapılmalıdır. Baz cilde fondötenin daha iyi yayılmasını ve cildin daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Fondöten öncesi cildin hazırlanması makyajın cilde daha iyi oturmasını sağlayacaktır. Yapılan bu işlemden sonra cilde uygun seçilen fondöteni sabırla cilde nüfus ettirilmelidir. Fondöten işleminden sonra göz makyajına geçilerek giyilecek elbiseye uygun renklerle göz makyajı yapılmalıdır. Göz makyajında ince çekilmiş bir eyeliner gözü daha güzel gösterecektir. Göz makyajını ön plana çıkaran en önemli makyaj dokunuşu gür kirpiklerdir. Kirpik takmak gece makyajı için en iyi seçimdir. Göz makyajı ön plana çıkarıldıktan sonra dudaklara mat bir ruj uygulanarak asil bir görüntü oluşturulmalıdır. Özel günlerde fotoğraf çekilmek herkes tarafından tercih edilen bir durumdur. Resimlerde makyajın ön planda tutulması için mutlaka yüz kontürünün iyi yapılması gerekmektedir. İyi yapılan bir kontur üzerine cilde uygun uygulanan bir highlighter mükemmel bir seçim olmaktadır. Özel gün ve gece makyajı her cilt yapısı için farklı uygulanır. Bayanların öncelikle cilt yapılarını tanımaları ve buna uyarak makyaj malzemesi seçimi yapması gerekmektedir.

Özel gecelerde sıklıkla tercih edilen bir diğer makyaj türü ise porselen makyajdır. Şayet çok özel bir gün veya gece ise ve bu makyajı dışarda yaptırmak istemiyorsanız adım adım porselen makyaj tekniklerini öğrenerek, makyajınızı evde kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler