Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Makrome İpinden Sepet

Tığ  veya şiş kullanarak değil dokuma şeklinde makrome ipinden sepet örüyoruz. Dokuma şeklinde çok güzel bir sepet. Ev dekorasyonunda, çocuklarınızın oynaması için, hediyelik fikirler için örebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte  yapacağınız eğlenceli bir sepet olacak. Aşama aşama makrome ipinden sepet yapılışını inceleyebilirsiniz. Daha önce benzer bir çalışma kotla yapmıştık. Eski kot ile sepet yapılışını da deneyebilirsiniz. Eski pantolonları değerlendirmek için güzel bir fikir. Hasır ip ile örgü sepet yapılışı da beğeneceğiniz modeller arasında olacak. Farklı şekillerde yapılmış birçok sepet tarifimiz var. Ağırlıklı olarak penye ip sepet modellerinden bahsetmiştik. Son zamanlarda hızla hayatımıza makrome ipleri girdi. Ve şimdi pamuklu makrome ipleri ile sepet öreceğiz. Tığ işi örgü, şiş örgü bilmemize gerek yok. Kolaylıkla sepeti örebiliriz.

Makrome İpinden Sepet Nasıl Örülür?

3 – 4 mm kalınlığında makrome ipleri ile örülmüş bir sepet. Makrome ipinden sepet yapımı için istediğiniz renkleri seçebilirsiniz. Yine sepetlerinizin boyutlarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. El dokuma sepeti 1 günde tamamlayabilirsiniz. Hatta birkaç saatte. Ve 1 günde birkaç sepet örebilirsiniz. Kalın hasır iplerle urganlarla, makrome ipleri ile yapabilirsiniz. Bu sepeti çok seveceksiniz ve renk renk öreceksiniz.

  • 3 mm kalınlığında makrome veya urgan ip
  • Maskeleme bandı
  • Boş bir kap veya kavanoz
  • Büyük gözlü iğne

Sepet için tabanı yaparak başlayalım. Sepetimizin boyutlarını belirliyor ve iplerimizi kesiyoruz. 65 cm uzunluğunda 4 erli grupla oluşan 10 grupluk bir ip keselim. Ve resimdeki gibi yerleştirelim. Tam ortaya yerleştireceğimiz ipler ize daha uzun olacak. Bunlarla sap öreceğiz.

Makrome İpinden Sepet 5

Makrome İpinden Sepet 6

Makrome İpinden Sepet 7

Makrome İpinden Sepet 8

Tabanı ördükten sonra sepetimizi bir kap üzerine geçiriyor ve üst kısmı örmeye başlıyoruz. Yüksekliğini istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Makrome İpinden Sepet 9

Makrome İpinden Sepet 10

Makrome İpinden Sepet 11

Makrome İpinden Sepet 12

Makrome İpinden Sepet 13

Ve ilk başta ortaya uzun bıraktığımız kısımlardan sap, kulp kısmını örelim. Fazla ipleri keselim.

Makrome İpinden Sepet 16

Makrome İpinden Sepet 15

Makrome İpinden Sepet 14

 

Ve sepet hazır. Çok güzel oldu. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Makrome İpinden Sepet

Makrome İpinden Sepet 1

Makrome İpinden Sepet 3

Makrome İpinden Sepet 2

Makrome İpinden Sepet 4

Kaynak : https://www.flaxandtwine.com/2018/03/hand-woven-basket-tutorial/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler