Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Likralı Kumaş Nasıl Genişletilir?

Teknolojik gelişmelerin her alanda hızlı bir şekilde ilerleyişine şahit oluyoruz. Elektronik eşyadan, akıllı teknolojilere, akıllı ve dayanıklı maddelere bir çok şeyin geliştirildiğini görüyoruz. Tekstil sektöründe kullanılan yeni teknolojiler yeni ürünler geliştirmeye olanak sağlıyor. Bu yeniliklerin arasında yerini alan likralı kumaş, esnekliği ve hafifliğiyle dikkat çekiyor. Vücudu sarması, esnekliği, hafif ve nefes alabilir olma özelliğinin yanında bu kumaşlardan yapılan ürünlerde kalıcı genişletme diğer kumaşlara göre daha zor. Alınan kilolar ve hamilelik likralı kumaştan yapılan giysileri genişletme isteği doğuruyor. Bu yazımız da likralı kumaş nasıl genişletilir, nelere dikkat edilmelidir buna değineceğiz. Dikiş projelerinde çok kullanılan likralı kumaşlar renkleri ile dokusu ile çok seviliyor.

Likralı Kumaş Nasıl Genişletilir? 3

Dar Giysileri Genişletmek

Likralı ( Spandex ) kumaşlarla yapılan elbiselerde esneme payı diğer kumaşlarla yapılan elbiselere oranda daha fazla. Ama bu kalıcı bir genişlemeye neden olmayabilir. Esnek yapısından dolayı, tekrar aynı şekli alması muhtemel. Genişletmek istediğiniz elbiseyi en düşük 30 en yüksek 60 derece suda yarım saat bekletin. Damlama bitene kadar sıkın. Gömlek yada pantolon, genişletmek istediğiniz ne ise kurutmadan ıslak bir şekilde giyin. Elbise üzerinizdeyken esneme hareketleri yapın ve elbiseyi genişletmek istediğiniz yönde zorlayın. Kuruyana kadar üzerinizde kalmasını sağlayın. Likralı kalın kumaşlarda kuruma süresi uzun olacak, ıslak elbisenin vereceği rahatsızlığı en aza indirmek için uygun ortamı bulun. Bu şekilde, likralı gömlek, iç çamaşırı ve tayt genişletme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Bu yöntem, kolay pantolon genişletme için uygun olmayabilir. Buna diğer yöntemi öğrendikten sonra karar verin.

Likralı Kumaş Nasıl Genişletilir? 1

Likralı Elbiseleri Gererek Genişletmek

30 – 60 derece arasında sıcaklığa sahip suda yarım saat bekletin. Damlama durana kadar sıkın. Düz bir zemine koyun, bir tarafından mandal yada herhangi bir ağırlık ile sabitleyin. Genişletmek istediğiniz yönde elbiseyi gerin. Germe işleminden sonra diğer tarafını da mandal yada ağırlıkla sabitleyin. Ağırlık olarak, kitap yada büyük saklama kaplarını kullanabilirsiniz. Elbiseye başka bir rengin geçmesini önlemek için kitap kullanırsanız önlemini alın. Elbiseye zarar verecek şekilde germemeye dikkat edin. İstediğiniz genişlemeden bir miktar fazla esnetmenizi öneririm. Elbiseyi kendi halinde kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra, denemeyi unutmayın. İstediğiniz sonucu alana kadar her iki yöntemi tekrar edebilirsiniz.

Likralı Kumaş Nasıl Genişletilir? 2

Likralı Kumaş Genişletme Uyarılar

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, elbisenizi sıcak suyla yıkamayın. Sıcak su kumaşın eski halini almasına sebep olabilir. Likralı kumaş eski halini almaya, durumunu korumaya çalışan bir kumaştır. 30 derece sıcaklık yıkama için ideal ayar. Soğuk su ile durulayın ve kurutma makinesinde değil asarak kurutun. Hem yıkama esnasında hemde kurutma esnasında yüksek sıcaklıklardan uzat tutun. Kolay gelsin.

Likralı Kumaş Nasıl Genişletilir?

 

Kaynak: https://www.wikihow.com/Stretch-Spandex-Material

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler