Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı

Daha önceki yazılarımızda sizlere mandala hakkında bilgi vermiştik. Renklerin uyumu ile açıktan koyuya yapılan boyama işlemidir. Merkezden başlayıp sırayı bozmadan yapılan renklerle insanları rahatlatan bir işlemdir. Boyama olarak yapılıyor. Bizde örgüde mandala yapalım dedik. Daha önce de sizlerle kalp mandala yapılışı ve yuvarlak mandala yapılışından bahsetmiştik. Hadi kelebek mandalaya başlayalım artık ne dersiniz.

Tığ İşi Kelebek Mandala Nasıl Yapılır ?

Kısaltmalar: Dtr : çiftli üçlü trabzan yapıyoruz. (ilmekleri iki iki geçiyoruz.)

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı

4 adet damla yaprak yaparak başlıyoruz. Sihirli halka yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz. yanına 1 üçlü trabzan, 17 ikili trabzan, 1 üçlü trabzan ve çiftli üçlü trabzan yapıyoruz. (ilmekleri iki iki geçiyoruz.)  yapıp  bitirelim.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 1

Farklı bir renge geçip aynı yere ikili trabzan, 1 zincir, ikili trabzan yapalım. Daha sonra 10 trabzan yapalım. Aynı yere iki trabzan yapalım. Ve 9 trabzan yapıp bitirelim.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 2

Yine farklı bir renge geçelim. Aynı yere iki trabzan yapalım. Yanındaki sıraya da iki tarabzan yapalım. 3 trabzan yapalım ve yanındaki sıraya üç sıraya iki kez batarak ikili  trabzan yapalım. 4 trabzan yapalım. Sonraki iki sıraya 2 kez batarak trabzan yapalım. 3 trabzan yapalım. Sonraki 3 sıraya iki kez batarak trabzan yapalım. 3 trabzan yapalım ve son sıraya iki kez batalım.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 3

Farklı bir renge geçip ördüğümüz damla motifleri birleştiriyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi birleştirmeye başlayalım. Damlaları birleştirirken üst kısmında arttırma yapıyoruz. Birleşim köşe kısımlarında 4 trabzanın son ilmeklerini beraber örüyoruz.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 4

İpin rengini değiştirip bir önceki turda yaptığımız işlemin aynısını yapıyoruz. Köşelerde 3 trabzan birlikte örüyoruz. Arttırmaları damlaların üst kısmında ve yanlardan yapıyoruz. Resim üzerinde daha iyi anlaşılacaktır.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 5

İpimizin rengini değiştiriyoruz. Sık iğne örüyoruz. Damlaların başında sırası ile 2 ikili tarabzan, 2 üçlü trabzan, 1 zincir 2 üçlü trabzan, 2 ikili trabzan ve sık iğneye devam. Köşelerde 3 sık iğne birlikte örülecek.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 8

Şimdi aynı işlemi renk değiştirerek devam ediyoruz. Damlaların başında az önce trabzanlar arasında 1 zincir çekmiştik ya onun içine aynı yere batarak üçlü trabzanları yapıyoruz. Bu turun köşelerinde karşılıklı olarak ikisinde sık iğneyi normal örüyoruz. Diğer ikisinde 3 sık iğneyi birlikte örüyoruz.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 9

Evet kelebeğimizin orta kısmını yapmaya geldi sıra. Örgümüzü ters çevirelim.  Eğer bildiğiniz farklı bir yöntem varsa birleştirmek için onu da kullanabilirsiniz. İpimizi sabitleyelim. Sık iğne örelim. İki trabzan olduğumuz yerden iki trabzan karşı motiften alarak birleştirme yapalım.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 10

Bitirdikten sonra iplik parçalarını keselim ve düz yüzünü çevirelim.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 7

İğne ile gerdirme işlemi yapalım veya ütüleme yapalım. Mandalamız hazır hale geldi.

Tığ İşi Kelebek Tavus Kuşu Mandala Yapılışı 6

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler