Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Göz Kamaştıran Kolay Şiş Örgü

Kolay şiş örgü modelleriyle devam ediyoruz. Sırada birçok örgüde kullanacağımız kolay bir model var. Bebek örgü modellerinde kullanabiliriz mesela. Bebek yelekleri, bebek hırkaları çok hoş olur. Ön kısma desen uygulaması yapabiliriz. Arka kısmı düz olarak yapabiliriz. Yada sadece örgü cep modellerinde kullanabiliriz. Örgü puf modellerinde, örgü paspas modellerinde kullanabiliriz. Şiş örgü çanta modellerinde kullanabiliriz. Penye ip örgü modellerinde örgü sepet modellerinde de çok güzel duracak bir model. Hem bu saydığımız tüm örnekleri çok kolayca öreceğiz. Mesela şiş örgü puf yapacağız diyelim. Dikdörtgen bir parça örüp iki ucu diktikten sonra üst kısımları büzdürebiliriz. Göz kamaştıran kolay şiş örgü o kadar güzel ki sanki hasır gibi duruyor. Hasır demişken hasır ip sepetler, paspaslar, hasır ip amerikan servisler örebiliriz. Yani model çok kullanışlı. Örgü modellerinde birçok yerde gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Hadi bu çok amaçlı örgümüzün anlatımına geçelim.

İki Şişle Kolay Örgü Modeli Yapılışı

Farklı kalınlıkta iplerle örülmüş aynı modelin nasıl durduğunu da göreceğiz. Ribbon iple ve bebe yünüyle örülmüş kolay bir örnek. Kolay örgü modelini yukarıda da saydığımız gibi birçok yerde kullanabilirsiniz. Göz kamaştıran kolay şiş örgü yapılışına değinelim kısaca. Sonra videosuna geçeriz.

Göz Kamaştıran Kolay Şiş Örgü

Örnek 3 ve katlarından oluşuyor. Modeli 2 tur tekrarıyla örüyoruz. İlk ilmeği örmeden alıyoruz. Batış şekillerimiz bu modelde farklı. Düz örgü örer gibi kendimizden taraftan değil diğer taraftan içten batıyoruz. İlmekler hep aynı şekilde batılacak. İlk ilmeği örmeden almıştık. 2. ilmeği aynı şekilde batarak örmeden aldık. İpi kendimizden tarafa geçirdik. 2 ilmeği aynı şekilde diğer şişe aldık. Sonra ipi diğer tarafa geçirdik. 1 ilmeği aynı şekilde diğer şişe aldık. Bu turu bu şekilde tamamlıyoruz. Son ilmeği ters örüyoruz.

Arka sıraya geldiğimizde ilmekleri ters olarak örüyoruz. Yine videoda olduğu gibi batma şeklimize dikkat ederek.

Modelin yapılışını kısaca anlattık. Zaten 2 turdan oluşuyor. Şimdi de göz kamaştıran kolay şiş örgünün nasıl örüldüğünü izleyelim.

 

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler