Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

Daha önce sizlere evde kivi nasıl yetiştirilir bahsetmiştik. Bugün ise sizlere evde zencefil yetiştirme ile ilgili bir yazı hazırladık. Saksıda nasıl zencefil yetiştirilir bu yazımızda göreceksiniz. Ufak birde videomuz olacak. En kısa zamanda denemeyi bende düşünüyorum. Zencefilin faydaları saymakla bitmez. Sağlığımız için çok faydalı. Zencefil içinde bulunan krom, çinko ve magnezyum sayesinde kan akışını hızlandırır. Vücudun sıcaklığını dengeleyerek ateş ve titremeyi önler. Zencefilin mide bulantılarına karşı da etkili olduğu bilinmekte. Soğuk algınlığında zencefilin faydaları büyüktür. Soğuk algınlığı ve gribe karşı doğal antibiyotiktir. Zencefilin  kolon kanserine, hazma, ağrı ve iltihaplara, bağışıklık sistemine , şeker hastalığına da faydaları vardır.

Saksıda Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

Zencefil ılıman ve nemli iklimlerde yetişir. Yağışa ihtiyaç duyar. Yağış almayan yerlerde ise sulama yöntemi ile su ihtiyacı karşılanır. Yetişmek için ışıklı ortamlara ihtiyaç duyar. Gölgeli ortamlarda pek verim alınmaz. Yetiştirilme şekli biraz patatese benziyor. İlkbaharda veya şubat aylarında dikimi yapabilirsiniz. Daha iyi verim almak için saksının çapının geniş olmasına dikkat edelim.

İhtiyacınız olan ilk şey rizomlar olarak bilinen zencefil kökü. Dolgun ve pürüzsüz olan kökler en iyisidirler. Kökü temin ettikten sonra 12 saat ılık suda bekletin.

Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir? 2

Hazır olan zencefilleri hemen toprağa dikebilirsiniz. Toprağa 5 – 10 cm civarı bir derinlikte dikebilirsiniz. Toprağın verimini artırmak için çiftlik gübresi kullanabilirsiniz. Ve tropikal iklim için sera oluşturabilirsiniz. Yeterli güneş ışığını alması gerekir. Güneş alıyorsa seraya gerek olmayabilir. Sıcaklığı yakalayamıyorsanız üstüne bir ampul yerleştirerek yakabilirsiniz. Suyu günlük veya gün aşırı verebilirsiniz.

Zencefili ektikten sonra gelişimi için 10 ay gibi bir süre gerekir. Burada biraz sabırlı olmak gerekiyor.

Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir? 1

Evde Zencefil Yetiştirme Video

Kaynak : http://positivemed.com/2013/12/16/grow-ginger/

Benzer İçerikler
4 thoughts on “Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir?”
 1. ev kedisi dedi ki:

  Selamlar
  Peki bu zencefil kök olarak çoğalacak mı yoksa yeşil olarak mı tüketecegiz ?

  1. Melek dedi ki:

   Kök olarak çoğalıyor.

 2. İsa Yaralı dedi ki:

  Merhaba bende zencefil ekeceğim saksıya ama çimlenme başlamış bunu yeşil tarafı yukarıda kalacak şekilde mi ekeceğim yoksa tamamen mi toprağa gömmem gerekiyor

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba. Tam kesin bilgim yok. Araştırdık ve nasıl dikebilir ilgilenenler için paylaşım yaptık. Yeşil kısmı yukarıda kalacak şekilde çok derin olmayacak biçimde toprağa gömebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler