Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu

Pratik bilgilerle devam ediyoruz. Sırada daha önce duymadığımız sirke kullanmanın 14 harika yolunu öğreneceğiz. Yabani otlardan araba camlarının donmasına, kireçlerden halı üzerindeki kurmuş lekelere kadar etkili. Hatta selülit nasıl geçer evde çözüm için bile sirke kullanıyoruz. Sararan fayanslar nasıl temizlenir, tıkalı lavabo nasıl açılır, ocak temizliği nasıl yapılır, fırın temizliği nasıl yapılır paylaşmıştık, eskilerden kalan 10 pratik fikir hazırlamıştık. Şimdi sirkenin faydaları, elma sirkesi nasıl kullanılır onu öğrenelim.

Sirke Kullanımını Bilmediğimiz 14 Pratik Fikir

Şimdi geri sayılma  daha önce duymadığımız sirke kullanmanın 14 harika yolunu öğrenelim.

14- Ev aletlerini kireçten kurtarın. Çamaşır – bulaşık makinelerinin, su ısıtıcılarının, çaydanlıkların içinde biriken kireçleri sirke ile temizleyebiliriz. Standart her zaman kullandığımız programda makineyi çalıştıracağız. İçine 5 dakika sonra 2 su bardağı elma sirkesi ekleyeceğiz.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 11

13- Canlı çiçeklerin ömrünü uzatır. 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 3 yemek kaşığı şeker, 1 lt ılık su ile karıştırıp çiçekleri içine koyabilirsiniz. Bu hile çiçeklerin birkaç gün daha fazladan canlı kalmasını sağlayacaktır.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 6

12- Halıdaki kurumuş lekeleri temizlemek için kullanabiliriz. 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı, 1 yemek kaşığı beyaz sirke, 2 su bardağı ılık suyu karıştıralım. Bu karışım kahve, şarap ve eski kurumuş lekeleri çıkartacaktır.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 1

11- Kışın araba camlarının donmasını önlemek için kullanabiliriz. Araba camlarının, pencerelerin donmasını önlemek için arabanın camlarına 3 te 1 oranında sirke ve su karışımı ile yıkayın.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 4

10- Lavabo tıkanıklarını çözmek için kullanabiliriz. Yarım su bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke, 1 su bardağı kaynamış su karıştırıp lavaboya dökelim. 20 dakika sonra biraz su dökelim.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 9

9- Duvarların küflenmesine karşı etkilidir. Saf sirke küften kurtulmamıza yardımcı olacak. Küflü kısımları sirke dökelim. Sert bir sünger ile ovalayalım. Sirkenin buharlaşmasını bekleyelim.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 8

8- Sirke mikroplara karşı etkilidir. 1 e 1 oranında sprey şişeye su ve sirkeyi karıştıralım. Çevre dostu bir mikrop savar elde etmiş olacağız. Mikrodalga fırını kolayca temizleyebilirsiniz. Kesme tahtanızı, mutfak tezgahını kolayca dezenfekte edebilirsiniz.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 12

7- Sirkeyi musluk ve duş başlıklarını temizlemek için kullanabiliriz. 1 e 1 su ve sirke karışımını bir kaba koyalım. İçine duş başlığını koyup kaynatalım. Soğumasını bekleyip daha sonra kullanabiliriz. Muslukları saf elma sirkesi ve süngerle temizleyebiliriz.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 10

6- Çocuk kıyafetlerindeki mikroplardan kurtulmak için sirkeyi kullanabiliriz. 1 bardak elma sirkesi varsa evde mikropları öldürmek için etkili bir yoldur. Deterjanla karıştırmadan çamaşır makinesine ekleyin. Kıyafetler temiz ve steril olacaktır.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 7

5- Muslukları parlatmak için kullanabiliriz. Karbonat ve sirkeden yapılan macunla kromlar parlatılabilir. Fakat bu karışımı granit, mermer gibi yüzeylerde kullanmayın.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 13

4- Yabani otlardan kurtulmak için sirkeyi kullanabiliriz. 4 te 1 oranında elma sirkesi ile suyu karıştırıp yabani otlar üzerine dökebiliriz. Bu işlemi onlardan kurtulana kadar tekrar edebiliriz.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu

3- Akvaryumdaki tortulardan kurtulabiliriz. Zayıf bir elma sirkesi ve su ile karışım hazırlayıp yıkadığımızda su lekeleri, yosun kalıntılarını temizleyebiliriz. Yıkadığımızda sirke buharlaştıktan sonra normal su ile akvaryumu yıkayalım. Bu yöntemi filtre kahve makinenizi temizlemek içinde kullanabilirsiniz.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 5

2- Fırın temizliği için kullanabilirsiniz. Su ve sirke ile bir karışım hazırlanabilir. Bu yöntem yemeğin pişerken yağın yüzeye tutunmasını önleyecektir. Aynı yöntemi mikrodalgada da kullanabilirsiniz.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 2

1- Selülitlerden kurtulun. 3 ölçek elma sirkesi, 1 ölçek E vitamini yağı ile bir karışım hazırlayalım. Ve karışımı günde 2 kez cilde masaj yaparak uygulayalım. Selülitlere son.

Daha Önce Duymadığımız Sirke Kullanmanın 14 Harika Yolu 3

Kaynak : https://brightside.me/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler