Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Amigurumi İpi Nasıl Olmalı

Amigurumi modelleri örmek isteyenler , yeni başlayanlar için amigurumi ipi nasıl olur kısaca bahsetmek istedik. Ben amigurumi için kursa gitmedim. Kendim araştırarak öğrenmeye çalıştım. Örgü oyuncak modellerine ip olarak önce nako pırlanta ile başladım. Hala da kullanıyorum. Tığ olarak 0 numara tığ kullanmıştım. Şimdi tığlarımı kullanacağım ipe göre belirliyorum. İlk defa başlayacaklar için amigurumi için en iyi iplik seçimi nasıl olur bahsetmek istedik. Amigurumi oyuncak modelleri örmek için sihirli halka yapılışı ile başlıyoruz. Videolu sihirli düğüm nasıl yapılır önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi

Amigurumi tığ işi örgü ile sık iğne ile yapılan Japon tarzı bir doldurulmuş oyuncak modellerindendir. Sevimli hayvanlar, bebeklerden oluşur. Ve hayal gücünüze bağlık olarak yepyeni modeller  yapabilirsiniz. Amigurumiler önce Japonya’da doğmuştur ve daha sonra sosyal medyanın gücüyle tüm dünyaya yayılmıştır. Tüm dünyayı etkisini saran amigurumi için ip seçimi nasıl olmalı kısaca bahsedelim.

 • % 100 Pamuklu İplik ve Merserize Pamuklu İplik 

Herşeyden önce bebekler için tasarlanmış tığ işi örgü oyuncaklar için pamuklu ve merserize pamuklu ipler en iyi seçimlerdir. Merserize pamuklu ipler daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak iplerdir. % 100 pamuklu ve merserize pamuklu ipler küçük oyuncaklar için mükemmel, sıkı bir örgüdür ve daha kolay örülür. Canlı renkleriyle bebeğin daha çok dikkatini çeker. Ayrıca iyi şekil alır. Bu tarz iplikleri kullanırken daha pürüzsüz bir örme gerektirdiği için tığ ölçülerini küçük tutabilirsiniz.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 12

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 17

 • % 50 Pamuklu % 50 Akrilik İplik 

İpliğin pamuk miktarının düşürülmesi daha hafif olmasını sağlar. Çünkü pamuklu iplik ağırdır ve proje ne kadar büyükse oyuncağın ebatları ve ağırlığı da büyük olacaktır. Yarı pamuklu ipler için bakım daha kolaydır. Bitmiş bir oyuncağın dokusunu zedelemeden, bozmadan , dokusuna zarar vermeden yıkayabilirsiniz. Yapılışını paylaştığımız oyuncakların çoğu yarı pamuklu iple yapılmıştır.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 18

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 16

 • Akrilik İplikler 

En ucuz , uygun fiyatlı ipliklerdir. Renk seçeneği oldukça fazladır. Aynı zamanda çok fazla detay bütünlüğü sunmaz. Eğer yeterince sıkı bir şekilde dikilmediyse oyuncağın şekli kolayca bozulur. Akrilik iplikler tamamen sentetik iplerden yapıldığından doğal değildir. Makinede yıkanabilir. O yüzden bakımı oldukça kolaydır. Ancak amigurumi için kaliteli bir iplik seçimi değildir. Bütün eksikliklere rağmen akrilik iplikler amigurumi yapımında sıkça kullanılmaktadır.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 22

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 24

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 15

 • % 100 Yün İpliği 

% 100 doğal yapılarından dolayı bebekler için ne kadar uygun olsa da , meşhur bir kaşındırma , kaşıntı yapma durumu vardır. Yıkama yapıldığında küçülme yapabileceğinden bakımı oldukça zordur. Maalesef yün ipler biraz pahalıdır ve pamuklu iplerde olduğu gibi şekli düzgün olmayabilir. İyi bir alternatif hipoalerjen olan alpaka ipliğidir. Ancak yinede amigurumi ipleri için başka ipler kullanmalısınız.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 23

 • % 50 Yünlü İplik 

Yarı yünlü iplikler diğer maddelerle harmanlandığı için daha çok kaşındırabilir. Rahatsız edici olabilir. Yarı yünlü ipler karıştırılan diğer ipliğe bağlı olarak daha ucuz olabilir. Ancak yinede makinede yıkandığında küçülme riski vardır. Temizlenmesi ve bakımı zordur.

 • Tiftik

Genellikle angora keçi yününden veya angora tavşanından yapılmış iplerdir. Son derece yumuşaktır. Oyuncak bebeklerin , hayvanların saç ve vücutlarını örmek için kullanılabilir. Angora tiftik genelde hipoalerjen bir iptir ve tamamen doğaldır.

 • Kadife İplik

Bu iplik, yumuşak, kabarık  bir iplik. Amigurumi için kalın bir iplik. Ama yinede bazı amigurumi kuzu, koyun, tavşan yapımı gibi modellerde yaygın olarak kullanılmakta. Bebekler için yıkanabilir ve emniyetlidir.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 25

 • Peluş İplik 

Bu iplik biraz peluş ve kadife ipliğin kuzeni. Kadife ipe göre biraz daha incedir. Aynı zamanda % 100 polyester elyaftan yapılmıştır. Yıkanabilir. Ve çocuklar için örgü oyuncak modellerinde kullanabilirsiniz.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 20

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 21

 • Kirpi ve Sakallı İpler

Bazı oyuncaklarda gerçek saç ve kürkü andıran bir doku verir. Tiftik yününün aksine polyester malzemelerden yapılmıştır. Küçük örgü oyuncaklar için ideal değildir. Yeni başlayanlar içinde biraz örmesi zor olabilir. Canlılık sağlayan saç ve kürk yapımı için kullanılabilir.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 13

 • Bukle İplik 

Son derece eşsiz bir iplik. Birçok desen için kullanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için bu iple amigurumi örmek biraz zor olacak. Bukle ip amigurumi bebek yapımı kıvırcık saç için ideal.

 • Melanj – Ebruli İplik 

Örmek istediğiniz oyuncaklarda renk çeşitliliği sağlayacaktır.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 14

 • Batik İplik 

Melanj , ebruli iplerin farklı bir çeşididir. Farkı renk değişimleri kademeli olarak ilerliyor. Amigurumi projeleriniz için yarı pamuklu patik veya yarı yünlü batik olan  ipleri kullanabilirsiniz.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 19

 • Penye veya Kumaş İplik

Penye ve kumaş iplikler geleneksel anlamda iplik değillerdir. Uzun şeritler halinde kesilmiş ve daha sonra kıvrılmaları için gerilerek geri dönüştürülmüş tişörtlerden , penyelerden yapılmıştır. Son zamanlarda penye ipler daha sık kullanılır hale geldi. Penye ipleri daha çok örgü puf modelleri, penye ip sepet modelleri, penye paspas modelleri, çanta gibi iç mekan projelerinde kullanabilirsiniz.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi 26

Şimdi dışarı çıkmaya ve amigurumi örmeye hazırsınız. Amigurumiler için mükemmel ipliği bulmak ilk adımdı. Şimdi size özel olan benzersiz örgü oyuncağı örmeye hazırsınız. Farklı ipleri, aksesuarları birleştirerek oyuncaklar örebilirsiniz. Malzemelerin çeşitliliği arasında tığ işi oyuncaklarınızın boyutunu , şeklini ve rengini kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz kadar deney yapmaktan çekinmeyin. Sonuç ne olursa olsun kendi emeğinizin tadını çıkarın.

Kaynak :

www.takosan.pl/amigurumi-how-to-choose-yarn/

www.allfreecrochet.com/Crochet-Amigurumi-Patterns/Best-Yarn-for-Amigurumi

Benzer İçerikler
6 thoughts on “Amigurumi İpi Nasıl Olmalı”
 1. Feride dedi ki:

  Merhaba. Harikasınız ve harikalar paylaştınız. Teklifinize bakıcam.
  Sevgiyle ve muhabbetle kalın güzel gönüllü insan. ☺💖🌹🌷🌷🌷🌹
  Allaha emanet olun.

  1. Melek dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz Feride Hanım. Sizde Allah’a emanet olun. 💖

 2. Feride dedi ki:

  Ayrıca çok teşekkür ederim.

 3. alicia veronica pellerano araya dedi ki:

  felicitaciones son maravillosos sus trabajos colores bellos gracias por compartirlos

  1. Melek dedi ki:

   gracias

 4. Mirian dedi ki:

  HERMOSOOOOOSSSS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler