Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu Diyagonal Örgü Modeli Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar. Sizlere yine çok güzel bir model paylaşacağım. İlk bakışta zor bir model gibi görünüyor. İp sarmalı nasıl yapılmış acaba diye düşünüyor insan. Aslında çok kolay ama bir o kadar da gösterişli bir model. Ben modeli görünce hemen sizinle paylaşmak istedim. Daha önce bir yerlerde gördünüzmü bilmiyorum ama ben ilk defa görüyorum. Sizlere değişik model ve ilk defa göreceğiniz modeller paylaşmaya çalışıyorum. Tıpkı şiş örgü yasemin modeli gibi. Erkek örgü boyunluk modeli gibi. Sitemizde gördüğünüz birçok modeli ilk defa görmüş olabilirsiniz.

Şiş Örgü Diyagonal Örgü Modeli Yapılışı

Bu modelden de istediğiniz her şeyi örebilirsiniz. Örgü hırka modeli güzel olur mesela. Veya bir örgü atkı, örgü boyunluk modelinde de çok şık durur. Bu modelle örgü kırlent modelinin de çok güzel olacağını düşünüyorum. Tıpkı bir dokuma gibi duracak. Dikdörtgen başlayarak kendinize çok güzel bir şal yapabilirsiniz.

Modele her zamanki gibi şişe ilmek atarak başlıyoruz. Örneği anlamak açasından ilk olarak 14 ilmek atarak başlayalım. 1 sıra ters 1 sıra düz örgü örelim. 3. sırada örneği kurmaya başlayalım. İlk ilmeği boş olarak alalım. 2. ilmek ile 3. ilmek arasından bir sıra alttan şişi batırıp ilmek alalım. Daha sonra 2. ilmeği örmeden şişe boş olarak alalım. 3 ve 4. ilmek arasından bir alttan şişi batırarak ilmek alalım. 3. ilmeği diğer şişe örmeden alalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim. En son ilmeği ters olarak örelim.

Arka sırada ise  ilk ilmeği boş olarak alalım. Şimdi alttan aldığımız ve boş olarak aldığımız ilmeklerin ikisini birlikte ters olarak örelim. Bu sırayı bu şekilde örerek tamamlayalım. En son ilmeği ters olarak örüp bitirelim.

Bu iki turu tekrar ederek istediğimiz uzunluğa gelene kadar örmeye devam edelim.

Videolu Diyagonal Örgü Modeli Nasıl Yapılır ?

Videolu Diyagonal Örgü Modeli Nasıl Yapılır ? 1

Benzer İçerikler
19 thoughts on “Videolu Diyagonal Örgü Modeli Nasıl Yapılır ?”
 1. Gülay Güzeldere dedi ki:

  Merhabalar şiş’in numarası ve hangi ipi kullanıyorsunuz

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Gülay Hanım. Herhangi bir iplikle örebilir ve ipin üzerinde yazan şiş numarasını tercih edebilirsiniz. Videoda gördüğünüz iplik yurt dışı kaynaklı.

 2. Bayansardunya dedi ki:

  Çok begeniyorum bu siteyi

  1. Melek dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz Bayansardunya.

 3. Makbule dedi ki:

  Hiç bu örneği ördünüzmü şimdi örüyorum fakat bir yana çekerek gidiyor örnek

  1. Melek dedi ki:

   Makbule Hanım Merhaba. İlmek geçişlerine dikkat ettinizmi. Normal düz geçiş ve ters geçişten biraz farklı

 4. makbule dedi ki:

  yok dikkat etmedim ben biraz ördüm bir yanı yamul gidiyor
  bende aynı şekil alıyorum ilmekleri.

  1. Melek dedi ki:

   Geçişler farklı Makbule Hanım. İlk etapta bende geçişleri yanlış yapmışım olmadı. Videoyu tekrar inceleyin birde öyle deneyin. Bakalım düzelecekmi

 5. Makbule dedi ki:

  Birebir aynı alıyorum ilk başlarda ilmek boş alınıyor ya bir tarafı muntazam oluyor bir tarafı bol oluyor sıra başı sıkı aldığım halde keşke resim gösterebilsem melek hanım ?

  1. Melek dedi ki:

   Facebook sayfamızdan resim atabilir misiniz.

 6. Ayfer dedi ki:

  Merhaba gereken uzunluğa kadar ordum fakat kesme işlemini nasıl yapacağım bilmiyorum tarif ederseniz çok sevinirim ilk defa bere örüyorum

  1. Melek dedi ki:

   Tepe kısmına gelince önce 3 sırada bir sonra iki sırada bir sonra her sırada kesme işlemi yaparak dengeli bir şekilde 10 ilmek kalana kadar örebilirsiniz. Sonrasında 10 ilmeği içinden ip geçirerek büzdürebilirsiniz.

 7. Ayfer dedi ki:

  Teşekkürler.. en çok beğendiğim orgu sitesi çalışmalarınız çok güzel cani gönülden tebrik ediyorum facebooktan da takip edebiliyormuyuz

  1. Melek dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz Ayfer Hanım.

 8. Fadime dedi ki:

  Diyagonal örgü modelinden boyunluk Ördüm ve neresini aynı model yapmak istiyorum takım olması için bu modelin beresini nasıl örebilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Melek dedi ki:

   Ellerinize sağlık. Baş çevresini ölçüp ona göre ilmek atarak başlayabilirsiniz. Ve istediğiniz uzunlukta lastik örün. Daha sonra üzerine örneği kurun. Yeterli genişliğe ulaştıktan sonra kenar kısımlardan eksiltme yapın. Yeterli eksiltmeyi yaptığınızda sonda kalan ilmekleri toplayıp büzdürebilirsiniz. Bittiğinde sizden fotoğraf bekliyoruz.

 9. Anonim dedi ki:

  Emeğinize sağlık bu modelden erkek atkısı olur mu sizce

  1. Melek dedi ki:

   Bir takipçimiz örmüştü. Çok güzel oldu.

 10. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler